Energia pod chmurką
Wraz z nadejściem słonecznych wiosennych dni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu doczekali się otwarcia specjalnej przestrzeni, która służyć będzie im w codziennej edukacji.
Pracownia ekologiczna na świeżym powietrzu powstała w następstwie udziału żywieckiej szkoły w konkursie „Ekopracownia pod chmurką” i przyznania środków na jej wykonanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zanim tuż przed długim weekendem majowym efektownie prezentującą się przestrzeń otwarto, uczniowie pod czujnym okiem grona pedagogicznego z zapałem przygotowywali się do tej uroczystości. Wspólnie sadzili kwiaty, o które zresztą teraz sami dbają i je na co dzień pielęgnują. Nie jest przypadkiem, że ekopracownia utworzona została pod nazwą „Energia żywiołów wiatru, wody i słońca w służbie natury”. To tutaj wiatr napędza ciekawość podopiecznych szkoły, woda uczy odkrywania, a słońce daje energię do działania, której dzieci i młodzież mają pod dostatkiem.
– Mamy kolejną już taką przestrzeń, gdzie nauka odbywa się przez doświadczenie. Jest prowadzona blisko natury, a przy tym nowocześnie i z pasją – mówi Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, systematycznie wspierającego rozwój edukacji ekologicznej w regionie, również w wymiarze infrastrukturalnym.
– Było pięknie, radośnie i wzruszająco. Byli z nami goście, były uśmiechy, dobre słowa i ogrom pozytywnej energii. Ale za tym jednym dniem stoi coś znacznie większego... To tygodnie planowania, dziesiątki rozmów, godziny pracy – często po cichu, bez rozgłosu. To zaangażowanie ludzi, którym naprawdę się chce. To ręce, które budowały, organizowały, nosiły, sprzątały. To serca, które wierzyły, że warto – tak całe wydarzenie podsumowała społeczność żywieckiej „Piątki”. (M)