Urząd Miejski w Żywcu, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żywcu oraz Biuro Pełnomocnika ds. Profilaktyki Uzależnień w Żywcu przypominają, że w niedzielę 31 maja obchodzimy 31 Dzień Bez Papierosa.

 

Zapewne masz własne poglądy dotyczące palenia. Zweryfikuj je! Sprawdź, co jest mitem, a co faktem.

 

Palenie kilku papierosów dziennie nie szkodzi, bo organizm jest w stanie zniwelować szkodliwe działanie około 7 szt. papierosów dziennie.

MIT

Wypalenie nawet jednego papierosa to dostarczenie organizmowi ok 7 tys. szkodliwych substancji, w tym do 70 rakotwórczych. Nawet okazjonalne palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe. Nikotyna, która wraz z dymem tytoniowym trafia do naszego organizmu ma silny potencjał uzależniający psychofizycznie, toteż z czasem palacz zwiększa liczbę wypalanych papierosów, aby nie odczuwać głodu nikotynowego i uczucia rozdrażnienia.

 

Palenie papierosów cienkich, tzw. slimów lub słomek jest mniej szkodliwe.

MIT

Papierosy niezależnie od swojej szerokości zawierają tyle samo substancji toksycznych i ich szkodliwy wpływ na organizm jest taki sam. Dodatkowo wiele osób palących cienkie papierosy ma złudne przekonanie, że są „mniej szkodliwe” i wypala ich więcej lub głębiej się zaciąga dymem.

 

Bierne palenie bardziej szkodzi.

FAKT

Jeśli jesteś osobą niepalącą i przebywasz w towarzystwie palaczy, wdychasz razem z nimi dym tytoniowy, tym samym jesteś narażony na wszystkie szkodliwe skutki. W czasie, gdy papieros tli się w popielniczce lub palacz po prostu go trzyma, snuje się z niego delikatna smużka dymu. To tzw. strumień boczny dymu papierosowego. Uwaga! Jest on bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz! Niższa temperatura spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytoniowego jest 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą. Bierne palenie powoduje takie same negatywne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów! Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły. Należy pamiętać jednak, że aktywne palenie jest najgroźniejszą formą przyjmowania nikotyny.

Palenie uspokaja.

MIT

Zapalenie papierosa dostarcza psychoaktywnej nikotyny, która działa w mózgu na tzw. ośrodek przyjemności. Odczuwane jest uczucie przyjemnego pobudzenia, poprawa nastroju. Jest to jednak stan krótkotrwały. Kiedy sztucznie podniesiony poziom dopaminy spadnie (co dzieje się już po około 20 minutach), osoba uzależniona zaczyna czuć dyskomfort (spowodowany brakiem uzależniającej nikotyny), który odczuwa jako stres. Wtedy pojawia się potrzeba palenia po to, by znowu poczuć się dobrze. Tak nakręca się „spirala stresu”. Wiele palących osób mówi o „nerwowym życiu”, a tak naprawdę, to ciągłe wahania poziomu nikotyny powodują takie odczucia.

 

Po rzuceniu palenia tyje się.

FAKT

Rzucenie palenia nie zawsze oznacza, że przytyjemy! Pamiętajmy, że po rzuceniu palenia zmieni się nieco nasza fizjologia i zachowania. Mogą wystąpić przejściowe zaburzenia związane, np. ze zwiększonym łaknieniem czy tendencją do „zajadania” odruchu palenia. Właściwe przygotowanie do rzucenia palenia może znacznie ograniczyć problem przyrostu masy ciała lub nawet pozwolić na utrzymanie prawidłowej wagi.

 

Używanie e-papierosów lub palenie tytoniu podgrzewanego jest mniej szkodliwe.

MIT

Zarówno e-papierosy, jak i tytoń podgrzewany są szkodliwe dla zdrowia. Ich używanie powoduje, że wdychane są substancje toksyczne dla organizmu człowieka, np. chrom, nikiel, ołów, formaldehyd. Badania wykazały obecność substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia, układ oddechowy oraz rakotwórczych. Brakuje nadal badań mówiących o skutkach stosowania tych produktów przez wiele lat.

 

Można bezpiecznie używać e-papierosów bez nikotyny.

MIT

W e-papierosach bez nikotyny podgrzewany jest glikol propylenowy, gliceryna i dodatki zapachowe oraz smakowe. Zachodzą wówczas procesy chemiczne, które powodują, że powstają substancje toksyczne dla organizmu człowieka.

 

Stosowanie woreczków z nikotyną jest bezpieczne.

MIT

Pierwsze badania wskazują na możliwą szkodliwość, szczególnie dla zdrowia jamy ustnej. W woreczkach stosowana jest syntetyczna nikotyna, często w wyższych stężeniach niż w tradycyjnych papierosach.

 

Opracowano z wykorzystaniem informacji ze strony: http/jakrzucicpalenie.pl/fakty-i-mity-o-paleniu-papierosow/

***

Materiał zlecony do publikacji przez Urząd Miejski w Żywcu, Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żywcu oraz Biuro Pełnomocnika ds. Profilaktyki Uzależnień w Żywcu.