Inwestycyjne postępy
W poprawę jakości infrastruktury oraz komfortu codziennego życia mieszkańców wpisują się kolejne inwestycje, będące obecnie na etapie realizacji w gminie Kozy.
Komfortowo i bezpiecznie
Widoczne prace drogowe prowadzone są aktualnie na ulicy św. Walentego. Inwestycja w tym rejonie obejmuje budowę kanalizacji deszczowej, co ma zapewnić docelowo właściwe odwodnienie i ochronę jezdni przed zniszczeniem podczas intensywnych opadów. W dalszych etapach przewidziano wykonanie podbudowy oraz położenie zupełnie nowej nawierzchni asfaltowej.
Nie jest to jedyna droga, gdzie trwają zaawansowane remonty o podobnym charakterze. Systematycznie postępuje inwestycja przy ul. Słoneczników. Na całej jej długości powstaje nowa podbudowa, a finalnie i nawierzchnia asfaltowa, co zagwarantuje komfort poruszania się. Także w tym przypadku realizacja przewiduje wykonanie niezbędnych prac związanych z odwodnieniem.
W trakcie jest ponadto przebudowa ul. Wiosennej wraz z odcinkami ul. Przepiórek i Zagrodowej. Co warte podkreślenia, koncepcja tego zadania zakłada takie połączenie wykonania kanalizacji deszczowej na całej długości terenu objętego inwestycją, by dopiero po tych najbardziej uciążliwych robotach przeprowadzić kompleksową modernizację nawierzchni.
Gmina sfinalizowała także w ostatnim czasie prace przy ul. Podgórskiej. Gruntownemu remontowi poddano most, który stanowi w tej części Kóz ważny element komunikacyjny. Jest tu nowa nawierzchnia asfaltowa, są specjalne bariery ochronne, a wszystko to z myślą o znaczącej poprawie bezpieczeństwa.
Więcej kanalizacji
Od dobrych kilku lat w Kozach konsekwentnie rozbudowywana jest infrastruktura kanalizacyjna. Dzieje się w tym zakresie sporo poprzez konkretne prace w terenie. Kanalizacja sanitarna budowana jest aktualnie w rejonie ulic: Agrestowej, Sikorek i Porzeczkowej, gdzie powstanie około 1,5 kilometra sieci. Gmina podjęła się sfinansowania tej inwestycji w całości ze środków własnych, mając świadomość potrzeby szybkiej poprawy jakości życia mieszkańców.
Największe z zaplanowanych przedsięwzięć to inwestycja „Kozy Gaje II”, dla której wpierw muszą zostać przeprowadzone wymagane procedury przetargowe. Co istotne, projekt uzyskał już niezbędne dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Drugi etap przewiduje powstanie ok. 8 km sieci kanalizacyjnej wraz z przepompownią ścieków. Infrastruktura ta umożliwi podłączenie około 215 budynków w Kozach Gajach. Zakończenie inwestycji, znacząco porządkującej gospodarkę ściekową w gminie, planowane jest na koniec 2027 r.
Warto dodać, że zakończyły się wszelkie prace dotyczące etapu „Kozy Gaje I”, w tym przypadku – prócz 8 km kanalizacji – powstały dwie przepompownie ścieków. Mieszkańcy mogą już o tyle korzystać z efektów zadania, że trwają przyłączenia budynków w tym rejonie do nowej sieci. Finansowanie dla inwestycji zostało zapewnione z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a także ze środków własnych Gminy. (RED)

Foto: Mat. UG Kozy. Prace związane z rozbudową infrastruktury kanalizacyjnej obejmują nie tylko budowę samej sieci, ale także przepompowni ścieków.

Jacek Kaliński,
wójt gminy Kozy:
Narzuciliśmy bardzo intensywne tempo inwestycyjne, co ma też bezpośredni związek ze skutecznym pozyskiwaniem środków zewnętrznych, by planowane działania realizować. Obejmują one różne części naszej gminy, a tym, co je łączy, jest dążenie do uzyskania znaczącej poprawy jakości życia mieszkańców, ich komfortu czy bezpieczeństwa, w dodatku z uwzględnieniem perspektywy kolejnych lat.
Przybywa w Kozach solidnych dróg i choć sporo wciąż jest do zrobienia, to z całą pewnością efekty widać. To tworzenie funkcjonalnej sieci drogowej zmierza w odpowiednim kierunku. Rozrastająca się sieć kanalizacyjna to z kolei wyższy standard w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców, na czym wszystkim nam powinno zależeć. Przy tego typu przedsięwzięciach mamy zarazem realny wpływ na ochronę środowiska, a więc troszczymy się o otoczenie, w którym będą przecież żyły również nasze dzieci i wnuki.
- - - - -
Zobacz też: https://gazetabeskidzka.pl/artykul/jak-przedsiebiorcy-moga-ograniczyc-ryzyko-wspolpracy-z-nierzetelnymi-firmami