Ponad 11 mln zł pozyskała Bestwina na budowę kanalizacji w południowej części gminy. – Równie dużą rolę przywiązujemy do modernizacji i rozbudowy sieci wodociągowej – wyjaśnia wójt gminy Bestwina Grzegorz Boboń.

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt budowy sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy Bestwina w granicach Aglomeracji Bielsko-Biała – Komorowice – etap I umożliwi odbiór ścieków od ponad 800 mieszkańców z rejonu ulic Leśnej, Świerkowej, Jodłowej, Sosnowej i Podleskiej w Bestwinie. Zakres prac obejmie budowę 9,5 km sieci kanalizacyjnej grawitacyjnej i ciśnieniowej, z włączeniem do punktu zrzutu prowadzącego do Oczyszczalni Ścieków Komorowice w Bielsku-Białej. Roboty mają się zakończyć w 2028 r., z całkowitego kosztu inwestycji w wysokości 19,7 mln zł dofinansowanie stanowi 11,3 mln zł.

– Budowa kanalizacji w tej części naszej gminy pozwoli na szybszy i łatwiejszy rozwój osiedlających się tutaj i prowadzących działalność gospodarczą mieszkańców. Jednocześnie zabiegamy, aby jak najszybciej zakończyć sprawę sieci wodociągowej, dostarczającej czystą wodę dla całej naszej gminy – wyjaśnia wójt Grzegorz Boboń. Był to jeden z głównych tematów spotkania w czwartek 9 kwietnia z Mateuszem Pindlem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rozmawiano o uruchomieniu środków z programu dotacyjno-pożyczkowego, jaki ostatnio specjalnie stworzył katowicki Fundusz właśnie z myślą o wsparciu takich gmin, jak Bestwina. Program – wart 1,7 mln zł, gdzie 35 proc. stanowi dotacja, a 65 proc. niskooprocentowana pożyczka – zostanie przeznaczony na sfinansowanie ponad półtora kilometra sieci wodociągowej w rejonie ulic Żwirowej, Witosa i Batalionów Chłopskich w Kaniowie. Gmina dysponuje już projektem, roboty zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

Z kolei Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Katowicach przyznał właśnie dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów do projektu „Przebudowa sieci wodociągowej w gminie Bestwina” o szacunkowej wartości 2,8 mln zł. Zadanie w formule „zaprojektuj-wybuduj” zrealizowane będzie w latach 2026-2027. Przedsięwzięcie obejmie przebudowę sieci wodociągowej o łącznej długości ok. 3,5 km w miejscowościach Bestwinka, Kaniów i Bestwina w rejonie ul. Gandora, Hallera, Ładnej, Olchowej i Młyńskiej, docierając do 93 budynków.

Grzegorz Boboń podkreśla, że cały czas trwają prace na terenie stacji uzdatniania wody w Kaniowie. Warto przy tym także dodać, że Przedsiębiorstwo Komunalne Kombest rozstrzygnęło właśnie przetarg na budowę jeszcze w tym roku wodociągu w rejonie ul. Krakowskiej, Pod Magówką, Buczyny, Gołębnik oraz Spokojnej i Starowiejskiej w Bestwinie. To kolejna inwestycja wodociągowa w ostatnim czasie, łączna długość wymiany starej i awaryjnej sieci wynosi blisko 5,8 km wraz z przyłączami. Inwestycja zostanie sfinansowana w całości z Banku Gospodarstwa Krajowego, a wartość to blisko 2,2 mln.(Ł)

 

Grzegorz Boboń,

wójt gminy Bestwina:

Od początku deklarowałem, że rozwiązanie problemów z dostarczaniem czystej wody dla wszystkich mieszkańców naszej gminy stanie się moim priorytetem jako wójta. Wiadomo było, że stan sieci pozostawia wiele do życzenia, choć można była zakładać, że będziemy mieć trochę więcej czasu. Okoliczności jednak sprawiły, że poprawić stan sieci należało bardzo szybko, dostosowując do tego całą gminną strategię inwestycyjną. I cieszy, że nasze działania w przeciągu dwóch ostatnich lat pozwoliły zażegnać kryzysową sytuację z brakiem czystej wody i stopniowo poprawiać do niej dostęp dla całej naszej społeczności. W najbliższym czasie czeka nas rozstrzygnięcie kolejnego naboru wniosków na wymianę sieci ze środków zewnętrznych – tym razem zakres obejmuje ul. Hallera i Gandora oraz jeszcze kilka punktowych działań w tej sprawie i zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej także się z tym uporać.