W Wilkowicach odbyły się pierwsze wydarzenia, wpisujące się w obchody Roku Ignacego Daszyńskiego i mające jednocześnie w swoim założeniu upamiętnienie postaci działacza społecznego, premiera oraz marszałka z okresu XX-lecia międzywojennego.

 

Ostatnie lata życia

Losy jednego z ojców polskiej niepodległości nierozerwalnie związały się z Bystrą i Wilkowicami. Dokładnie 11 kwietnia 1935 roku Ignacy Daszyński i Cecylia Kempner stanęli na ślubnym kobiercu, a uroczystość miała miejsce w Kościele św. Michała Archanioła w Wilkowicach. Ostatnie 5 lat swojego życia polityk spędzał z kolei w Bystrej, lecząc się i rehabilitując podczas pobytu w Domu Zdrowia, a więc dzisiejszym Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. W Bystrej, w wieku 70 lat, także zmarł 31 października 1936 r.

 

Komitety dla obchodów

Jeszcze w ubiegłym roku zawiązał się Społeczny Komitet Obchodów Roku Daszyńskiego. Za centrum jego aktywności przyjęto Gminny Ośrodek Kultury Promyk w Bystrej. Przy tworzeniu harmonogramu rocznicowych wydarzeń tak kulturalnych, jak i historycznych zaznaczono, iż w poszczególne działania będą włączały się różne organizacje z terenu gminy.

Jednocześnie Sejm RP ustanowił rok 2026 Rokiem Ignacego Daszyńskiego, doceniając w ten sposób postać zasłużonego działacza ruchu socjalistycznego i jednego z ojców polskiej niepodległości. W komitecie honorowym, któremu przewodniczy marszałek Włodzimierz Czarzasty, znaleźli się politycy, samorządowcy, działacze społeczni i historycy, w tym m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Do komitetu zaproszony został także wójt gminy Wilkowice Maciej Mrówka.

 

Uroczysty dzień

Wspomniany wcześniej pobyt Marszałka Demokracji w gminie uczczony został pierwszymi wydarzeniami, które nie bez przyczyny odbyły się 11 kwietnia. Wpierw spotkano się w kościele św. Michała Archanioła w Wilkowicach, przywołując zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy Ignacym Daszyńskim i Cecylią Kempner, jaki miał tu miejsce dokładnie 91 lat wcześniej. W rolę bohaterów wcielili się ucharakteryzowani modele, w czym dopomogło zaangażowanie w całe przedsięwzięcie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Następnie odsłonięto przed kościołem pamiątkową tablicę przy udziale licznie zaproszonych gości.

Dalsza część radosnego świętowania to już wieczornica historyczna w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowicach, przeprowadzona na wzór weselnego przyjęcia. W programie znalazła się m.in. prelekcja przybliżająca ciekawostki z życia wybitnego polityka, której następstwem były quizy dla młodzieży i dorosłych, sprawdzające wnikliwie wiedzę odpowiadających. Obecnym zapewniono możliwość wykonania zdjęć w klimacie XX-lecia międzywojennego, bowiem przygotowując salę tutejszej strażnicy, zadbano o wystrój z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Również poczęstunek inspirowany był daniami z dawnej epoki, a gościom zaserwowano ulubiony deser państwa Daszyńskich, a więc gruszkę w sosie angielskim.

O realizację tych inicjatyw zadbały w ramach zadań publicznych: Stowarzyszenie „Razem dla Wilkowic” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach. Także kolejne wpisujące się w całoroczne obchody będą zapewne miłymi niespodziankami. (M)


Maciej Mrówka,

wójt gminy Wilkowice:

Ruszyliśmy pełną parą z obchodami Roku Ignacego Daszyńskiego i widać, że to wartościowa inicjatywa. Pierwsze wydarzenia zostały w naszej społeczności dobrze odebrane, będąc pewną wskazówką, że podejmowanie takich niestandardowych działań ma sens. Gratuluję naszym organizacjom kreatywności i zaangażowania. Spędziliśmy dzięki temu dzień całkiem przyjemnie, robiąc zarazem coś, co zapewne zostanie na kolejne pokolenia. Wiedza o tym, że Ignacy Daszyński – zasłużony polityk w historii naszego kraju – spędził ostatnie lata swojego życia na terenie obecnej gminy Wilkowice, wcale nie jest taka powszechna. Pewne fakty zostały więc przypomniane, na dodatek w oryginalny sposób.

Zdjęcia: Mat. Gminy Wilkowice.Wieczornica historyczna w sali OSP w Wilkowicach przeprowadzona została jako część obchodów Roku Ignacego Daszyńskiego na wzór weselnego przyjęcia z dawnych lat.

Niedaleko kościoła św. Michała Archanioła w Wilkowicach odsłonięta została pamiątkowa tablica zawarcia związku małżeńskiego przez Ignacego Daszyńskiego i Cecylię Kempner.


- - - - -
Zobacz też: https://gazetabeskidzka.pl/artykul/kurs-barberski-jak-rozpoczac-kariere-w-barberingu