Pracownicy Nadleśnictwa Ujsoły wraz z pracownikami Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego będą prowadzić wspólne patrole, które mają rozpoznawać i ograniczać negatywne skutki niedozwolonego korzystania z lasów oraz monitorować stan środowiska pod kątem wyrządzania szkód.

Patrole terenowe na obszarze Nadleśnictwa Ujsoły będą działać w ramach projektu „Wspólnie dla natury: transgraniczna współpraca na rzecz ochrony przyrody/ Spoločne pre prírodu: Cezhraničná spolupráca ochrany prírody”. Program zakłada patrolowanie w terenie i wychwytywanie działań użytkowników lasów, które pod pozorem uprawiania turystyki prowadzą do zniszczeń w lasach. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków EFRR w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. (NU)