Powiat bielski zadecydował, jak wykorzysta nieco ponad 9,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Pieniądze wykorzystamy w wielu różnych dziedzinach naszej działalności – wyjaśnia starosta Andrzej Płonka.

Na konto Powiatu Bielskiego wpłynęło dokładnie 9 247 071 zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, które już są realizowane lub zostały wcześniej zaplanowane. – Część tych przedsięwzięć jest jeszcze przed przetargiem, stąd trudno mówić o konkretnych kwotach – wyjaśnia starosta.

Spora pula środków zostanie przeznaczona na drogi powiatowe, dokładnie na tzw. wkład własny, potrzebny przy ubieganiu się i realizowaniu inwestycji z dofinansowaniem z funduszy zewnętrznych. Mowa o niedawno rozpoczętych robotach na ul. Prusa w Czechowicach-Dziedzicach oraz drodze w Zasolu Bielańskim w gminie Wilamowice. Na liście znalazła się też rozbudowa drogi na odcinku Międzyrzecze-Mazańcowice w gminie Jasienica. Na ten ostatni projekt przetarg już został rozstrzygnięty, prace mają ruszyć jeszcze w październiku.

Część rządowego wsparcia starostwo przeznaczy także na ochronę zdrowia: modernizację budynku głównego Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej. To inwestycja 3-letnia, która zakończy się w tym roku, oraz informatyzację Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wśród zaplanowanych inwestycji, na które zostaną przeznaczone środki z Funduszu znalazły się także: zagospodarowanie terenów przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach, wymiana rozdzielni prądu w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, budowa obiektu Starostwa Powiatowego przy ul. Asnyka, w którym znajdą się archiwum urzędu oraz garaż dla samochodów służbowych.

Pieniądze rządowe pozwolą również na realizację zupełnie nowych zadań, takich jak: adaptacja budynku na potrzeby Domu Dziecka w Czechowicach-Dziedzicach, rozbudowa i remont Domu Pomocy Społecznej w Wilkowicach, wsparcie OSP i policji. Starosta planuje, że wszystkie środki przyznane w ramach Funduszu będą wydane do końca 2021 r. (MF)

starosta

Andrzej Płonka,

starosta bielska:

Rządowe wsparcie bardzo nam pomoże w sfinansowaniu licznych inwestycji, jakich w naszym powiecie nie brakuje. Nie chcieliśmy przerywać inwestowania, dzięki niemu bowiem tworzymy odpowiednie warunki do rozwoju całego regionu. Z powodu pandemii i zamknięcia na kilka miesięcy wielu dziedzin gospodarki w oczywisty sposób mieliśmy mniejsze wpływy do budżetu, które ten proces intensywnych inwestycji musiały postawić pod znakiem zapytania. Wsparcie uzyskane pozwoli utrzymać choć w części nasze dobre tempo w tej materii.

Zgodnie z naszymi zamierzeniami, pieniądze przeznaczymy na inwestycje w każdej dziedzinie, za które odpowiada powiat bielski. Dzięki takiemu podejściu uda się nam równomiernie rozwijać, czekając na lepsze dla inwestowania czasy.

Zasole droga

Foto: Mirosław Łukaszuk. Ruszyła przebudowa drogi przez Zasole Bielańskie w gminie Wilamowice.


informatyzacja3

Foto: Mat. Szpitala Pediatrycznego. Część pieniędzy z rządowego funduszu sfinansuje informatyzację Szpitala Pediatrycznego.