Sport też doceniony

Odznaczenia ministra sportu dla dwóch działaczy z powiatu bielskiego. W nowoczesnej sali gimnastycznej powiatowego Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się coroczne Spotkanie Środowiska Sportowego Powiatu Bielskiego 2025. Podczas podsumowania minionego roku wyróżniono prawie setkę młodych sportowców oraz ich trenerów.
– To coś więcej, niż tylko plan treningowy i wspólne godziny na siłowni, boisku czy stadionie. To rozmowy między treningami, to wsparcie w chwilach trudnych i wspólna radość z sukcesu – dziękował szkoleniowcom starosta bielski Andrzej Płonka. Przypomniał, że gmina Czechowice-Dziedzice, w której odbywało się spotkanie, to najbardziej usportowiona gmina w powiecie bielskim, najwyżej sklasyfikowana w systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Wspomniał sukcesy kajakarzy i tenisistów stołowych, rozwijające się judo czy lekkoatletykę. Przypomniał również, że nowa sala gimnastyczna w największej powiatowej szkole – gdzie odbyło się doroczne spotkanie środowiska sportowego powiatu – to jeszcze kilka lat temu była mrzonka. Teraz z obiektu w centrum Czechowic-Dziedzic korzystają tak uczniowie, jak i młodzi sportowcy.
Odznaczenia ministerialne – brązowe odznaki „Za Zasługi dla Sportu” otrzymali: Dariusz Janko i Paweł Łękawa. Ten pierwszy, instruktor pływania grup dzieci początkujących, od lat kieruje Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym, który organizuje powiatowe igrzyska młodzieży szkolnej. To kilkadziesiąt imprez w roku. Tylko w 2024 r. uczestniczyło w tych zawodach niemal 3 tysiące uczniów z powiatu bielskiego. Jest również założycielem Szkolnego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach, organizatorem Biegu Olimpijczyka oraz Memoriału Henryka Puzonia w Zabrzegu.
Jak mówi, dzieci garną się do sportu i do rywalizacji. – Sport szkolny jest dosyć specyficzny, tutaj każde dziecko może zaistnieć w drużynie, którą wystawia szkoła w zawodach. Nie ma żadnego naboru do tych drużyn, to zasługa nauczycieli wychowania fizycznego, którzy przygotowują zawodników i zawody. Duża tu także rola rodziców – wyjaśnia Dariusz Janko. Mowa o rywalizacji w grach zespołowych, pływaniu, tenisie stołowym, czy szeroko pojętej lekkoatletyce. Wszystko rozpoczyna się od zawodów w szkole, potem na szczeblu gminnym, a zwycięzcy startują w finale w igrzyskach powiatowych.
Z kolei Paweł Łękawa od 10 lat kieruje Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach. Dłużej, bo od 1999 roku jest członkiem zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego oraz gminnego organizatora sportu. Założyciel i prezes Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Ligota” z sekcją tenisa stołowego, która obecnie działa w strukturach MKS Czechowice-Dziedzice. Obaj to niestrudzeni działacze sportowi, którzy mają wpływ na życie sportowe powiatu i miasta.
W sali przy ul. Traugutta starosta Andrzej Płonka pogratulował 96 zawodnikom, którzy przywieźli medale z zawodów sportowych na świecie, w Europie i w Polsce. Wyróżnienia odebrało także 31 trenerów. Wyjątkowym momentem było podziękowanie dwóm ważnym dla sportu powiatowego postaciom: Stanisławowi Hoczkowi, współzałożycielowi Uczniowskiego Klubu Sportowego „Dziesiątka” w Jaworzu, który to klub po 26 latach funkcjonowania zakończył działalność, oraz Krzysztofowi Adamcowi, ustępującemu na emeryturę prezesowi MRKS Czechowice-Dziedzice, najdłużej działającemu sternikowi w ponadstuletniej historii tego klubu.
Sportowa gala powiatu bielskiego to zawsze okazja do zaprezentowania się przez gospodarzy. Goście zobaczyli pokaz tenisa stołowego w wykonaniu zawodników czechowickiego MKS-. Warto wspomnieć w tym miejscu o Emilii Twardawie, która może pochwalić się drużynowym wicemistrzostwem Europy U-15 w tenisie stołowym. W różnych kategoriach wiekowych, już od przedszkolaka począwszy, trenuje tam prawie setka zawodników z czterech województw. Młodzi ludzie pokazali, że popularny ping-pong wcale nie jest nudny, a piłeczkę można odbijać nawet w kuchni, używając do tego... deski do krojenia i patelni. Nadaje się do tego także smartfon. Z kolei kajakarz z tego samego klubu Wiktor Leszczyński wywalczył w minionym roku wicemistrzostwo na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w K-4 na dystansie 500 m.
Spotkanie najlepszych sportowców uświetnił Big Band czechowickiego Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych pod kierownictwem Jarosława Grzybowskiego i Tomasza Janusza, a serca gości podbiły dziewczęta z Akademii Mażoretek „Gracja” pod kierownictwem Teresy Nycz. Kolejną atrakcją była wystawa prezentująca 15-letni dorobek Miejskiego Klubu Sportowego Czechowice-Dziedzice oraz przybliżająca postacie olimpijczyków z czechowickiej gminy. (MF)
Zdjęcia: Bartek Hałat/Mat. Powiatu Bielskiego