Święto Karpia Polskiego
Po raz dwudziesty w Kaniowie zorganizowano Święto Karpia Polskiego. Oprócz dobrej zabawy nie mogło oczywiście zabraknąć również przysmaków z królem polskich stawów w roli głównej.
Po pandemicznej przerwie święto powróciło z jeszcze smaczniejszym karpiem królewskim – rybą ściśle związaną z tym miejscem. To tu pielęgnuje się dziedzictwo hodowcy i innowatora Adolfa Gascha. – Choć od eksperymentów w gospodarstwie stawowym z siedzibą w kaniowskim dworze minęło ponad sto lat, karpie galicyjskie wciąż są hodowane, ulepszane, a przede wszystkim spożywane i to nie tylko w okresie Bożego Narodzenia – mówi wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Już za czasów Gascha cieszyły się uznaniem w Niemczech, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych, a Kaniów szczycił się renomą ośrodka wzorowego. Nie inaczej jest obecnie, to przecież najpiękniejsza wieś w województwie śląskim.
Goście imprezy mogli wybierać spośród kilku stoisk gastronomicznych. Największym powodzeniem cieszył się rzecz jasna kaniowski karp. Dla dzieci przewidziano dmuchane atrakcje, miłośnicy książek skorzystali z kiermaszu zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną – dochód przeznaczono na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z Sercem na Dłoni”. Na przekór padającemu deszczowi, mocnym uderzeniem rozgrzał publiczność czechowicki zespół Rocker Soul. Wystąpili też artyści z Disco Polo Show i znanego zespołu Puls Music, a także kabaret OT.TO.
Z okazji święta Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” im. A. Gascha zorganizowało zawody wędkarskie, w których udział wzięło 74 zawodników. Władze Stowarzyszenia postanowiły również nagrodzić zasłużonych hodowców, tych, którzy przez lata prowadzili w Kaniowie czterohektarowe gospodarstwo rybackie. Trzeba bowiem wiedzieć, że po drugiej wojnie światowej, na skutek reformy rolnej, stawy będące kolebką karpia polskiego w Kaniowie zostały osuszone i rozparcelowane. Pozostał jedynie niewielki fragment, na którym prowadzono jeszcze hodowlę, zakończoną w 2020 r.
Wraz z wędkarzami „Święto Karpia” współorganizuje Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie. Patronat honorowy objęli wójt gminy Bestwina Artur Beniowski i starosta bielski Andrzej Płonka. (UGB)