Uhonorowanie zasłużonego historyka
Antoni Barciak z Hecznarowic, nominowany do tegorocznej Nagrody ks. Józefa Londzina, zostanie także uhonorowany przez Radę Miejską Wilamowic.
– Nominowaliśmy profesora do Nagrody Londzina, teraz chcemy go też uhonorować w uznaniu wieloletnich zasług dla upamiętnienia historii naszej gminnej wspólnoty – mówi burmistrz Marian Trela. Prof. Antoni Barciak znalazł się w gronie 10 osób nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina. Jest mieszkańcem Hecznarowic i emerytowanym profesorem historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie przez dwie dekady pełnił funkcję kierownika Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UŚ.
Co szczególnie warte podkreślenia – od lat angażuje się w działalność bardzo wielu naukowych i społecznych instytucji w kraju i regionie, oddany pracy na rzecz środowiska lokalnego w swej rodzinnej gminie Wilamowice. Był inicjatorem i redaktorem oraz współautorem monografii o gminie Wilamowice oraz monografii sołectwa Dankowice. Prowadził również badania archeologiczne, w tym gródka stożkowego w Dankowicach wraz z opracowaniem dokumentacji historycznej. Napisał cykl artykułów o kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, przeprowadził prace terenowe w zakresie odnalezienia tzw. kopców granicznych pomiędzy miejscowościami Pisarzowice i Kęty. Wniósł również znaczący wkład w przygotowania do procesu beatyfikacyjnego oraz kanonizacyjnego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego.
Jego zainteresowania nie ograniczały się do terenu gminy Wilamowice. Był także promotorem nawiązania współpracy partnerskiej z Dolnym Benešovem w Czechach. Zainicjował i zebrał inskrypcje z miast: Katowice, Pszczyna, Mysłowice i z gminy Kęty. Aktywnie włączył się w prace remontowe przy kościele parafialnym w Bestwinie. Przeprowadził rozpoznanie historyczne zespołu parkowego obszaru chronionego Natura 2000 Dolnej Odry. Był inicjatorem opracowania i wydania Regestów Dokumentów Górnośląskich, obejmujących również teren Czech, wydając cztery tomy wraz z kolegami z Czech.
Jest autorem pierwszych opracowań dziejów Uniwersytetu Śląskiego i wydania najstarszej księgi miejskiej Mysłowic. W jego dorobku autorskim i redakcyjnym znalazło się około 80 pozycji książkowych, w tym atlasy historyczne miast Racibórz, Gliwice, Bytom i ponad 300 artykułów naukowych wydanych w Polsce, Czechach i Niemczech. Od 25 lat co roku organizuje międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu „Kultura Europy Środkowej”. W latach 80. XX w. aktywnie działał w „Solidarności” na Uniwersytecie Śląskim, za co był represjonowany. W 2017 r. został uhonorowany Złotym Laurem Kompetencji i Umiejętności w kategorii „Kultura”, przyznanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Odznaczony jest też Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. (CP)