Na kwiecień przypadły doroczne spotkania burmistrza miasta Szczyrk z mieszkańcami poszczególnych osiedli, dające możliwość przyjrzenia się kluczowym sprawom z różnych perspektyw.

 

Drogowy priorytet

Niezmiennie najwięcej emocji wśród obecnych na spotkaniach budzą kwestie dotyczące poprawy infrastruktury drogowej. – To w zasadzie wspólny mianownik dla wszystkich zebrań. Prawda jest taka, że każdy chciałby mieć dziś drogę, po której można komfortowo się poruszać, a najlepiej, gdyby jeszcze nie była uczęszczana przez dużą liczbę samochodów – wyjaśnia burmistrz Antoni Byrdy.

Podczas spotkania przeznaczonego dla mieszkańców Szczyrku w Dunacim, na Zapalenicy, na Borach i Pustkach pojawił się temat wstrzymania budowy wodociągu i położenia nowej nawierzchni asfaltowej na dolnej części ul. Uzdrowiskowej. W trakcie inwestycji natrafiono na lite skały, dlatego realizująca przedsięwzięcie na tym etapie spółka Aqua musi dokonać niezbędnych zmian w projekcie. – To powoduje, że całe zadanie przesuwa się w czasie i należy zakładać, że jej zakończenie przypadnie na przyszły rok – dodaje burmistrz Szczyrku.

Na tym samym zebraniu żywo dyskutowano o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ul. Lipowej. W ankietach mieszkańcy wyrazili wolę takiego rozwiązania. – Wyminięcie samochodów jest na tej ulicy praktycznie niemożliwe, więc trzeba wycofywać i manewrować, aby nią przejechać. Jeden kierunek ruchu wydaje się w tym przypadku sensowny. Analogicznych sytuacji jest zresztą na terenie naszego miasta więcej. Przekonujemy mieszkańców, aby w taki właśnie sposób udrażniać boczne ulice, na części z nich ograniczając także ruch związany z omijaniem głównej drogi – tłumaczy Antoni Byrdy.

 

Kluczowe regulacje

Miasto ma w planie w najbliższych latach realizację kolejnych inwestycji drogowych. W projektowaniu są obecnie przebudowy szeregu dróg gminnych, w tym ul. Południowej, Zwalisko i Poziomkowej. Na dwa etapy podzielone będą z kolei prace na Podmagurze, przy czym pierwszy powinien doczekać się wykonania w 2027 r. Na węższych odcinkach w tym rejonie planowane jest stworzenie mijanek, a tam, gdzie znajduje się nawierzchnia asfaltowa, powstaną pobocza z płyt ażurowych. Równocześnie dodanych zostanie w tej części miasta około 13 latarni. Trwają już procedury zapytania ofertowego, prowadzące do remontu ul. Kwiatowej. – Będziemy starali się w dalszej kolejności o pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych do tych zadań, natomiast posiadanie gotowych projektów jest tu konieczne – zauważa burmistrz. Dodaje, że samorząd robi w kontekście drogowym to, co na danym etapie w ogóle możliwe. Niezmienne utrudnienie powoduje fakt braku prawnych podstaw do remontowania dróg, gdy nie jest się ich właścicielem.

– Kontynuujemy równolegle regulację stanu prawnego dróg, ale to jednak proces z reguły skomplikowany i długotrwały. Tym bardziej, że podchodzimy do tematu z uwzględnieniem woli samych mieszkańców, dążąc do osiągania porozumień w poszczególnych rejonach Szczyrku – mówi Byrdy. Przejmowanie własności dróg odbywa się poprzez zasiedzenie lub komunalizację, a nie decyzje administracyjne, automatycznie wywłaszczające właścicieli nieruchomości pod potrzebę budowy dróg publicznych. – Regulacje byłyby w ramach tej procedury szybsze i mniej kosztowne, ale wymuszałyby ingerowanie w prywatne posesje, bo drogi musiałyby spełniać wtedy odpowiednie parametry drogi publicznej z szerokością wynoszącą 5 metrów. Poza tym otworzyłoby to furtkę dla zabudowy deweloperskiej, a doskonale zdajemy sobie sprawę, jakie jest w tej newralgicznej kwestii zdanie większości mieszkańców – podkreśla burmistrz miasta.

 

Więcej kanalizacji

Mieszkańcom przekazana została również informacja o systematycznie prowadzonych pracach, zmierzających do zwiększenia poziomu skanalizowania miasta, sięgającego obecnie ok. 70 procent. W projektowaniu znajduje się budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Szczyrku Salmopolu na odcinku od Hotelu Gronie do Soliska oraz na odcinku od Soliska w stronę Malinowa, jak również w rejonie ul. Przedwiośnie, Willowej i Wrzosowej. Miasto planuje także rozbudowę sieci przy ul. Widokowej i w kierunku Osiedla Migdalskiego oraz na obszarze przy wjeździe do Szczyrku – od kompleksu skoczni narciarskich przy ul. Sportowej do ul. Granicznej wraz z drogami do niej dochodzącymi.

– I w przypadku tych niezwykle potrzebnych inwestycji trudno mówić o konkretnych terminach realizacji. Mówimy o znaczących środkach finansowych, o które będziemy zabiegać, bo docierają do nas informacje, że fundusze na rozbudowę kanalizacji mają się pojawić. Będziemy więc gotowi, aby je pozyskać – wyjaśnia Antoni Byrdy.

 

Pozytywny odzew

– Poprawiła się jakość odśnieżania dróg w okresie zimowym. I tu spotkaliśmy się dość powszechnie z wyraźnym zadowoleniem ze strony naszych mieszkańców – kontynuuje burmistrz. Jak zauważa, Miasto Szczyrk wydało na ten cel w trakcie minionego roku budżetowego niespełna 700 tys. zł. Odśnieżaniem zajmuje się Przedsiębiorstwo Komunalne, korzystając z usług podwykonawców, którzy odpowiedzialni są za poszczególne osiedla w Szczyrku i zapewnienie przejezdności dróg. – Łącznie mówimy o aż 43 km dróg, do tego trzeba doliczyć chodniki i uwzględniać specyfikę terenu, a więc różnicę wzniesień rzędu ok. 300 m. Dobrze więc, że to kolejna zima, podczas której poradziliśmy sobie nawet w sytuacjach większych opadów śniegu – dopowiada Byrdy.

Wśród tematów, jakie podejmowali mieszkańcy, pojawiły się i takie, które będą sukcesywnie rozpatrywane, rzecz jasna na miarę możliwości realizacji. O ile koncepcje lepszego oznakowania przysiółków, stawiania przy drodze w niebezpiecznych miejscach barierek energochłonnych czy modernizacji wiat przystankowych wydają się do uregulowania, tak propozycja budowy miejskiej studni głębinowej na wypadek wrogich działań w postaci bakteriologicznego zatrucia wody w sieci wodociągowej, bądź stworzenia systemu monitoringu miejskiego, wymagają bardziej zaawansowanych analiz.

Wnioskiem z rozmów toczących się podczas zebrania w Górnym Szczyrku jest wypracowanie planu budowy parkingów, na odcinku wzdłuż Żylicy na wysokości Szkoły Podstawowej nr 2 (od Galerii Bator). – To wniosek, z którym zwrócili się sami mieszkańcy i chciałbym podkreślić, że to ich wyraźna inicjatywa, a nie pomysł burmistrza realizowany z myślą o deweloperach – zauważa Antoni Byrdy. Podjęto ponadto temat uporządkowania terenów zielonych w kierunku ul. Świerkowej oraz zagospodarowania brzegów rzeki od ul. Modrzewiowej do ul. Sosnowej.

Szlak i fotowoltaika

Spotkania były także okazją, by wspomnieć o aktualnych inwestycjach ważnych dla wszystkich Szczyrkowian. Niecałe 6 mln zł, w następstwie rozstrzygniętego przetargu, kosztować będzie wykonanie zadania „Budowa szlaku kulturowo-historycznego wzdłuż potoku Żylica w Szczyrku wraz z budową tężni i zagospodarowaniem terenu wokół niej”. Miasto pozyskało wcześniej na ten cel kwotę na poziomie 5,614 mln z Aglomeracji Beskidzkiej w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego”.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w formule „zaprojektuj-wybuduj” w tym, ale i przyszłym roku, na kiedy to założono prace już bezpośrednio w terenie. W Szczyrku powstanie unikalna trasa, łącząca elementy historii, tradycji i kultury. Zagospodarowanie terenów nadrzecznych przewiduje budowę elementów małej architektury (wiaty, ławki, leżaki), nasadzenia roślinności, a także reorganizację Placu św. Jakuba – centralnego punktu trasy. Istotnym elementem będzie również wykonanie tężni solankowej w końcowej części szlaku, a więc przy ul. Uzdrowiskowej obok zabytkowego tartaku.

Niebawem ruszy z kolei montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szczyrkowskiego Centrum Kultury. To element stopniowego wyposażania obiektów użyteczności publicznej w mieście w odnawialne źródeł energii. (OZE)

 

Antoni Byrdy,

 

burmistrz Szczyrku:

Spotkania z naszymi mieszkańcami odbywają się co roku i niezmiennie taka społeczna potrzeba istnieje. Organizujemy je wspólnie z zarządami osiedli w Szczyrku po to, aby jeszcze lepiej poznać bieżące problemy w poszczególnych obszarach miasta, odnieść się do wątpliwości, które się pojawiają, ale też przedstawić najważniejsze wyzwania i plany czy po prostu omówić aktualne działania. Nie zawsze ta wiedza w mniejszych środowiskach jest, więc jako burmistrz zawsze staram się te kluczowe kwestie wyjaśniać, przybliżając także to, co robimy, aby miasto funkcjonowało na co dzień i się rozwijało. Istotne jest moim zdaniem to, że rozmowy toczą się zarówno z uwzględnieniem perspektywy całego Szczyrku, jak i danego osiedla, bo pewne zagadnienia jednak różnią się w zależności od lokalizacji, a dla mieszkańców mają często nie mniejszą wagę.


- - - - -
Zobacz też: https://gazetabeskidzka.pl/artykul/oprogramowanie-erp-jak-system-erp-porzadkuje-procesy-w-firmie