Wiwat olimpijczycy
Polonez i salsa na cześć olimpijczyków oraz gratulacje i nagrody od starosty bielskiego Andrzeja Płonki – tak Powiatowy Zespół Placówek SMS Szczyrk im. Polskich Olimpijczyków z siedzibą w Buczkowicach podsumował sezon zimowy 2025/2026.
– Mieliśmy aż sześciu naszych absolwentów na ostatnich zimowych igrzyskach olimpijskich we Włoszech. Nasza społeczność szkolna pęka z dumy, bo to laurka dla naszej pracy – mówi Sławomir Hankus, trener skoków narciarskich w powiatowej szkole, a także jej absolwent.
Szóstka olimpijczyków: Aleksandra Kołodziej (biegi narciarskie), Anna Twardosz (skoki narciarskie), Miłosz Krzempek (kombinacja norweska), Maciej Staręga (biegi narciarskie), Paweł Wąsek (skoki narciarskie) oraz Kacper Tomasiak (skoki narciarskie), to absolwenci powiatowej szkoły, która kształci mistrzów sportów zimowych. We Włoszech wywalczyli trzy z czterech medali dla Polski. Na zakończeniu zimowego sezonu w SMS zabrakło jedynie Anny Twardosz.
Przywitały ich oklaski trenerów i działaczy klubowych, samorządowców, nauczycieli oraz młodszych kolegów, którzy odtańczyli na ich cześć poloneza i salsę. Starosta Andrzej Płonka gratulował sukcesów, dziękował za emocje podczas igrzysk, a wszystkim, także ich młodszym kolegom, a obecnym uczniom szkoły, życzył wytrwałego podążania za swoimi marzeniami.
– Igrzyska były spełnieniem moich marzeń. Dzięki szkole wiem, jak ważne są systematyczność i zaangażowanie – mówiła do młodszych kolegów biegaczka narciarska Aleksandra Kołodziej.
– Sport jest taki, że zawsze jest więcej porażek niż sukcesów. Nie można się jednak poddawać. Kluczowe dla mnie było to, że gdy wracałem do szkoły po porażkach, zawsze miałem pełne wsparcie – mówił z kolei Paweł Wąsek, srebrny medalista olimpijski w skokach narciarskich.
Dla biegacza narciarskiego Macieja Staręgi były to już czwarte igrzyska olimpijskie i – jak wiadomo – ostatnie, ponieważ zdecydował się zakończyć karierę. Sportowiec wspominał, że gdy był uczniem szczyrkowskiej SMS, infrastruktura treningowa znacznie odbiegała od obecnego stanu.
Na podsumowaniu zimowego sezonu wyróżniono także najlepszych uczniów szkoły w poszczególnych dyscyplinach. (MF)
.jpg)
Andrzej Płonka,
starosta bielski:
Chciałoby się uczestniczyć wyłącznie w takich radosnych uroczystościach, gdzie bardzo wyraźnie widać, że praca całej rzeszy osób przynosi wspaniałe efekty. Z dumą podziwiamy młodych ludzi, którzy ciężkim, wieloletnim wysiłkiem dochodzą do sukcesów.
I jednocześnie cieszy, że w jakimś stopniu my wszyscy, cała społeczność powiatu bielskiego, mamy w tym swój udział, m.in. finansowo wspierając szkołę. Przy innych okazjach podkreślam swoje oczekiwania co do wsparcia SMS ze strony innych instytucji, dziś jest też czas na radość, że możemy się pochwalić tak wspaniałymi sportowcami. Oby nigdy nam ich nie brakowało.