Wystawa: TU rodziła się Solidarność
W piątek 17 lipca na placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej odbyło się otwarcie wystawy „TU rodziła się Solidarność”, przygotowanej przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezentacja tej ekspozycji stała się równocześnie inauguracją regionalnych obchodów 40. rocznicy strajków sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. poseł Przemysław Drabek, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, radna wojewódzka Ewa Żak, wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak, przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik, przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz i jego zastępca Andrzej Madyda oraz dyrektor katowickiego Oddziału IPN Andrzej Sznajder. Była też spora grupa obecnych i dawnych działaczy podbeskidzkiej „Solidarności”, w tym uczestników sierpniowych strajków w 1980 roku (patrz zdjęcie poniżej).
– Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Część regionalna poświęcona jest wydarzeniom, które toczyły się na terenach dzisiejszego województwa śląskiego latem 1980 r. Wystawy lokalne opisują wydarzenia z czterech miast: Tarnowskich Gór, Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej i Jastrzębia-Zdroju – mówi Adrian Rams, autor ekspozycji „TU rodziła się Solidarność”.
Na wystawie zostało przypomniane, że w sierpniu 1980 roku w Bielsku-Białej odbyły się strajki, m.in. w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych „Befama”, Fabryce Aparatów Elektrycznych „Apena”, Bielskiej Fabryce Armatury „Befa”, Fabryce Samochodów Małolitrażowych oraz w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacji. Strajki objęły także zakłady z Oświęcimia, Andrychowa, Kęt, Skoczowa i Żywca. Na wystawie zaprezentowano także oryginalny protokół pierwszego, organizacyjnego spotkania Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego samorządnych, niezależnych związków zawodowych w województwie bielskim, które odbyło się 11 września 1980 r., w siedzibie bielskiego oddziału Stowarzyszenia PAX, i dało początek podbeskidzkiej „Solidarności”.
Wystawa będzie prezentowana w Bielsku-Białej do 28 lipca 2020 r. (S)
Pamiątkowe zdjęcie działaczy „Solidarności” z 1980 roku, od lewej: Helena Dobranowicz, Władysława Bobowska, Janusz Mazurkiewicz, Roman Pisulak, Henryk Urban, Eugeniusz Widyna, Jerzy Gibas, Mirosław Kierepka, Jolanta Duda, Jarosław Kolmer, Leszek Sekuła, Lesław Werpachowski, Marcin Tyrna.