Z gór jednym głosem
Stowarzyszenie „Porozumienie Gmin Górskich”, którego jednym z inicjatorów była jeszcze w dobie pandemii Gmina Szczyrk, systematycznie się rozrasta. W jego szeregi wstąpiły właśnie kolejne samorządy.
Już 17 gmin górskich spośród wszystkich 111 w Polsce przystąpiło do Stowarzyszenia. Znaczące poszerzenie gremium miało miejsce 18 stycznia podczas walnego zgromadzenia w Szczyrku, gdy w poczet członków przyjęte zostały Wisła i Istebna z regionu beskidzkiego, a także: Zakopane, Szklarska Poręba, Cisna, Międzylesie i Piechowice.
Liczniejsze grono samorządów w Stowarzyszeniu „Porozumienie Gmin Górskich” to niejedyna konkretna decyzja podczas spotkania w Szczyrkowskim Centrum Kultury. Ustalono wysokość rocznej składki dla członków, a siedzibę przeniesiono ze Świeradowa-Zdroju właśnie do Szczyrku. Utworzono ponadto zespoły robocze, które prowadzić będą działania obejmujące kilka zagadnień kluczowych z perspektywy gmin górskich. Chodzi m.in. o opłaty lokalne, w tym kwestie parkowania w weekendy, opodatkowanie stacji narciarskich, w tym podatki od budowli, plany zagospodarowania i uwarunkowania terenu, w szczególności ograniczenia przed nadmierną ekspansją deweloperów, oraz opłatę miejscową, która m.in. w Szczyrku została wycofana. Na wrzesień wyznaczono termin następnego walnego zebrania.
Przypomnijmy, inicjatywa zacieśnienia współpracy pomiędzy gminami górskimi pojawiła się jako wartościowe rozwiązanie w czasie pandemii. Kiedy branża turystyczna wpadła w ogromne tarapaty w związku z licznymi restrykcjami, w rozmowach z ówczesnym wicepremierem Jarosławem Gowinem zaproponowano wytypowanie gmin, które pochylą się nad wspólnymi propozycjami, aby stopniowo zmniejszać obostrzenia. Szczyrk oraz Karpacz, Świeradów-Zdrój, Bukowina Tatrzańska, Duszniki-Zdrój i Kościelisko zorganizowały wpierw spotkania w gminach na przestrzeni 2021 r. W kolejnym roku rozpędu nabrały prace formalne nad powołaniem do życia stosownej organizacji i wreszcie w czerwcu ub.roku z powodzeniem zarejestrowane zostało Stowarzyszenie „Porozumienie Gmin Górskich”. (MA)
Foto: Materiał Miasta Szczyrk
Antoni Byrdy,
burmistrz Szczyrku:
Gminy górskie – a najczęściej są to miasta lub gminy, które liczą od 5 do 12 tys. mieszkańców – mają swoją specyfikę. Dlatego też dobrze rozumieją swoje wzajemne problemy i potrzeby. Kwestie dotyczące dróg i pewnych rozwiązań komunikacyjnych, dłuższych okresów zimowych czy sprawy rzutujące na środowisko odgrywają w nich szczególną rolę.
Jako Stowarzyszenie mówimy więc jednym głosem, który dzięki wypracowaniu wspólnych pomysłów będzie miał większą siłę oddziaływania. Fakt, że już teraz kolejne samorządy wyrażają wolę dołączenia, jest niewątpliwie budujący. Zamierzamy uczestniczyć w posiedzeniach komisji sejmowych, gdzie omawiane są tematy najbardziej dotyczące naszego codziennego funkcjonowaniu. Po to przede wszystkim, aby wprowadzać optymalne rozwiązania dla turystyki.