Z patriotycznym przesłaniem

Przedstawiciele Miasta Szczyrk, z burmistrzem Antonim Byrdym na czele, wzięli udział w wyjątkowej patriotycznej uroczystości w Starym Grodkowie, która zbiegła się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bohatersko walczących przed laty za wolność naszej Ojczyzny wspominano także w Szczyrku.
W Starym Grodkowie, miejscowości położonej w gminie Skoroszyce na terenie województwa opolskiego, odsłonięto przed kilku laty pomnik upamiętniających polskich żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji we wrześniu 1946 r. Według szacunków, w dokonywanych egzekucjach osób podstępnie uprowadzonych pod pretekstem przerzutu na Zachód – także z regionu Podbeskidzia, w tym i Szczyrku – zamordowanych mogło zostać nawet 150 członków Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ pod dowództwem mjr. Henryka Flame ps. „Bartek”.
Na osławionej „Polanie Śmierci” gościła samym początkiem marca delegacja ze Szczyrku. Obecny był burmistrz Antoni Byrdy, reprezentanci Rady Miejskiej, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 oraz członkowie Regionalnego Zespołu Klimczok. Niezwykle wzruszającym i pobudzającym do refleksji momentem była Wieczornica Patriotyczna pt. „Minęły czas, lecz są wspomnienia... Przywróćmy ich pamięć”, którą wykonali właśnie artyści ze Szczyrku.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się także w Szczyrku. Tradycyjnie wydarzenie miało miejsce przy figurze Piety Szczyrkowskiej i kamiennym obelisku, poświęconym pamięci żołnierzy mjr. Flame, w sąsiedztwie sanktuarium św. Jakuba. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, dyrekcja szkół i przedszkola oraz grono pedagogiczne. Nie zabrakło uczniów szczyrkowskich szkół. Temu przypisać należy szczególną wartość, w kontekście przekazywania na kolejne pokolenia wiedzy o ważnych zdarzeniach z przeszłości, nierozerwalnie związanych z losami Ojczyzny. (MA)
Antoni Byrdy,
burmistrz Szczyrku:
W czasach, których wielu z nas już nie pamięta, wolność mierzyła się posadowionymi krzyżami. Były one świadectwem poświęcenia i oddania włożonego w to, aby naród mógł przetrwać. Gdy nadeszła długoletnia okupacja, powojenny system sowiecki pochłonął tysiące istnień. Robiono wszystko, żeby nie zostawiać żadnych śladów w postaci pomników historii, zakopując zwłoki walczących o wolność Ojczyzny często pod murami więzień czy w zakamarkach leśnych.
Ludzie czyniący całe to zło wierzyli, że się uda, a dokonane zbrodnie nigdy nie zostaną ujawnione. Dzieje się jednak inaczej. Odkrywane są kolejne dowody, a prawda, choć trudna i bolesna, wychodzi na jaw. Takie szczególne okoliczności uzmysławiają nam tymczasem, że wolność nie jest dana raz na zawsze.
Foto: Miasto Szczyrk. Patriotyczna uroczystość na terenie miasta odbyła się z licznym udziałem szkolnej młodzieży.