Budynek ochronki w centrum Wilamowic zmienił się nie do poznania. Został gruntownie zmodernizowany i wyposażony po to, aby zagwarantować odpowiednie warunki do zajęć osobom powyżej 60. roku życia z terenu gminy Wilamowice. Dzięki temu seniorzy chętnie spędzają tu czas.
Ochronka św. Anny w Wilamowicach to szczególne miejsce dla lokalnej społeczności. W pierwotnej intencji jej pomysłodawcy i fundatora, arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, miała służyć wychowaniu dzieci w duchu polskości. Budynek jednak podupadł i przez lata szukano możliwości sfinansowania odbudowy niszczejącego, opustoszałego obiektu. Aż wreszcie końcem minionego roku gmina Wilamowice, która otrzymała obiekt w 25-letnią dzierżawę, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uzyskała dofinansowanie na utworzenie tu Dziennego Domu „Senior-WIGOR”. – To faktyczna odpowiedź na pojawiające się potrzeby, także w naszej gminie. Społeczeństwo się starzeje, a o osobach starszych należy nie tylko pamiętać, ale i zapewniać im możliwie najlepsze warunki – uważa burmistrz Wilamowic Marian Trela.
Obiekt przy ulicy Rynek 8 robi dziś duże wrażenie. Poddano go wszak kompleksowej modernizacji. Jest tu pomieszczenie ogólnodostępne na potrzeby spotkań, czy służące za jadalnię, wyposażona kuchnia wraz ze zmywalnią, sala biblioteczna ze sprzętem RTV i dostępem do Internetu, odpowiednio zaopatrzone w przyrządy pomieszczenie do zajęć z zakresu rehabilitacji i terapii indywidualnej, szatnie i łazienki, a także pokoje z łóżkami, przeznaczone do wypoczynku. Wszystko jest nowoczesne, o wysokim standardzie i pozbawione jakichkolwiek barier funkcjonalnych. – I pewnie w dużej mierze dlatego nasi seniorzy chętnie przychodzą tu, aby spędzić czas w gronie swoich rówieśników – zauważa Maria Faruga, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wilamowicach.
Dzienny Dom „Senior-WIGOR” zapewnia 8-godzinną ofertę w tygodniu, którą objęte są osoby nieaktywne zawodowo powyżej 60. roku życia, w szczególności te znajdujące się w gorszej sytuacji materialnej. W ochronce pod opieką fachowej kadry – w tym opiekuna, pielęgniarki i rehabilitanta – realizują się między innymi poprzez warsztaty kulinarne, wszelakie roboty ręczne, aktywność ruchową, kinezyterapię. Mają również możliwość spotykania się z ciekawymi osobami i uczestnictwa w interesujących wyjazdach. (MAN)