Koło Gospodyń Wiejskich w Kaniowie w sobotę 7 czerwca obchodziło doniosły jubileusz. Mimo podniosłego charakteru uroczystości nie zabrakło śmiechu i zabawy.

Do gromkiego „Sto lat” dla pań, zagranego przez kaniowską orkiestrę dętą, dołączyli się m.in. wójt gminy Bestwina Grzegorz Boboń, jego zastępca Mariusz Szlosarczyk, radny powiatu bielskiego Artur Beniowski, radni gminy Bestwina Wiesława Ochman-Szeliga i Grzegorz Owczarz, sołtys Kaniowa Marek Pękala z członkami Rady Sołeckiej, ksiądz wikariusz Janusz Dudek, dyrektor szkoły w Kaniowie Agata Szypuła, p.o. dyrektora GOK Grzegorz Gawęda, przedstawiciel OSP Kaniów Damian Duda, prezes Klubu Seniora Tadeusz Maroszek, prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” Roman Sas, reprezentantki zaprzyjaźnionych KGW z gminy Bestwina i oczywiście członkinie KGW z Kaniowa wraz z osobami towarzyszącymi. Tym najbardziej zasłużonym wójt Grzegorz Boboń osobiście wręczył specjalne nagrody, z kolei same gospodynie obdarowały dyplomami swoich przyjaciół i dobroczyńców. Wręczano pamiątkowe statuetki, bukiety kwiatów, składano płynące z serca życzenia. Atrakcją dla jubilatek była część artystyczna – zabawne scenki z życia KGW i efektowne układy taneczne zaprezentowali uczniowie szkoły w Kaniowie, przygotowani przez Kingę Korzeń i Dorotę Kóskę-Beniowską. Przewidziano poza tym zabawę taneczną prowadzoną przez didżeja.

Od czasu założenia KGW w Kaniowie w 1935 r. z inicjatywy Anny Kominek wieś radykalnie zmieniła swoje oblicze – od gospodarki typowo rolniczej (podczas żniw gospodynie organizowały specjalną „ochronkę”, by było gdzie zostawić dzieci) po społeczeństwo, w którym coraz większą rolę odgrywa cyfryzacja i sztuczna inteligencja, a social media są czymś powszednim. A jednak w jednym i w drugim świecie było i jest miejsce na Koło Gospodyń Wiejskich jako „pas transmisyjny” między tym, co dawne i tym, co nowe. 73 członkinie są twórczo zaangażowane w życie gminy Bestwina – nie zamykają się we własnych domach, spieszą z pomocą, gdy trzeba zorganizować Dożynki, Święto Karpia Polskiego, pokaz kulinarny na szczeblu powiatowym… Bogata działalność KGW bardzo przysłużyła się sołectwu Kaniów, kiedy w 2021 r. zdobyło ono tytuł najpiękniejszej wsi województwa śląskiego. Obecna przewodnicząca Mieczysława Głombek nawiązuje do dzieła poprzedniczek, dodając swoje własne pomysły. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza wycieczki turystyczno-krajoznawcze, biwaki, pielgrzymki do polskich sanktuariów, wyjazdy do teatru w Bielsku-Białej i na gale andrzejkowe do Zabrza. (SL)

Foto: Sławomir Lewczak/Mat. Gminy Bestwina

 

-------

ZOBACZ TEŻ Prowadzisz własny sklep online? Czy popełniasz te błędy? ARTYKUŁ PARTNERA