Ankiety o niskiej emisji
Przygotowanie, wysłanie i opracowanie ankiet jest częścią działań, jakie samorząd gminy Wilamowice podjął w celu ograniczenia niskiej emisji. Jak wyjaśnia Kazimiera Gabryś, kierownik Wydziału Spraw Gospodarczych, kontrolne badania stężenia pyłu stale wykazują jego przekroczenie. Choć za zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialny jest m.in. przemysł i ruch samochodowy, to jednak w obu tych przypadkach udało się w przeciągu ostatnich lat wprowadzić skuteczne działania, które znacząco obniżyły niską emisję.
Prawdziwym problemem w zwalczaniu zanieczyszczenia powietrza pozostają domowe systemy ogrzewania. To one obecnie są największym trucicielem. Trudno jednak wymagać od właścicieli domów, żeby z dnia na dzień zmienili kosztowne ogrzewanie swojego domu na takie, które będzie do atmosfery wypuszczać mniej zanieczyszczeń. Dlatego samorząd gminy Wilamowice zamierza udzielić wsparcia mieszkańcom, którzy zdecydują się na nowe, ekologiczne rozwiązania dla swoich domów. W ankietach zadano im pytanie, m.in. jakim ekologicznym systemem ogrzewania byliby zainteresowani do zastosowania we własnych gospodarstwach, przy jakim finansowym dofinansowaniu z zewnątrz byliby skłonni się na nie zdecydować.
Ankiety do mieszkańców trafiły na początku roku, zostały już zebrane, obecnie trwa ich analiza. Wyniki posłużą do opracowania „Planu gospodarki niskoemisyjnej”, które rozpocznie się jeszcze w tym roku. – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma specjalny fundusz, pomagający samorządom w opracowaniu podobnych planów, zamierzamy z niego skorzystać – zapowiada Kazimiera Gabryś. Po przygotowaniu planu i jego akceptacji przez Radę Gminy, będzie można starać się o dotacje, pozwalające współfinansować wymianę starych systemów grzewczych w gospodarstwach domowych, a tym samym ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w gminie. (Łu)
Marian Trela,
burmistrz gminy Wilamowice:
Jak większość miejscowości w całej Polsce, tak i nasza gmina boryka się z problemem niskiej emisji, a więc zanieczyszczenia powietrza, powstałego ze spalania nieodpowiednich substancji. Problem nie pojawił się w ostatnim okresie, trwa od lat, przyszła chyba jednak pora, aby się z nim ostatecznie zmierzyć. Nie wyobrażam sobie tego bez udziału samych mieszkańców, bo to od ich działalności zależy, czy program ograniczenia niskiej emisji przyniesie rezultaty. Indywidualne opinie mieszkańców, wyrażone w ankietach, pozwolą nam na zadecydowanie, w jakim kierunku powinny iść działania samorządu, aby wesprzeć mieszkańców. Zawsze byliśmy gminą nastawioną na ekologię, jako jedni z pierwszych kanalizowaliśmy teren naszych miejscowości, a nasi mieszkańcy wdrażali się w systematyczną segregację odpadów. Myślę więc, że problem niskiej emisji uda się rozwiązać z korzyścią dla wszystkich.
Gospodarka odpadami
Firma „Sanit-Trans” będzie do końca 2017 r. odpowiedzialna za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości ze wszystkim miejscowości gminy Wilamowice. Z kolei Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Sternat Marek utworzy i będzie obsługiwało wilamowski Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych od mieszkańców całej gminy. Obie firmy zostały wybrane ostatnio przez Urząd Gminy w Wilamowicach w procedurze zamówienia publicznego.
Jednocześnie od 1 kwietnia rozszerzył się zakres odpadów, jakie można oddawać do PSZOK – poza tymi, które były przyjmowane do tej pory właściciele nieruchomości mogą przekazywać również popiół, szkło, papier, tekstylia, ubrania, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady zielony i remontowo-budowlane, pochodzące z drobnych prac, niewymagających pozwolenia na budowę czy rozbiórkę, ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót do starosty.
Ze szczegółami nowych zasad można się zapoznać w drukowanej broszurze lub na stronie internetowej Urzędu Gminy w Wilamowicach.