Po roku od wprowadzenia oddziałów integracyjnych w przedszkolu i szkole podstawowej w Pisarzowicach, nauczyciele, rodzice i odpowiedzialni za oświatę w gminie Wilamowice podsumowali ich dotychczasowe funkcjonowanie. Takich oddziałów będzie przybywać.
Jak wyjaśnia kierownik Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Wilamowicach Bożena Sobocińska, wprowadzanie w życie pomysłu oddziałów integracyjnych zaczęło się już w 2014 r., we wrześniu następnego roku w przedszkolu w Pisarzowicach ruszył jeden oddział, zaś w szkole – jedna pierwsza klasa. – Chodziło o to, aby dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z terenu naszej gminy mogły się uczyć tu, na miejscu, wśród rówieśników – wyjaśnia.
Do tej pory takie dzieci były bądź dowożone przez rodziców do specjalistycznych szkół w sąsiednich miastach, bądź uczyły się w domu. Nie służyło to integracji najmłodszych obywateli gminy z lokalną społecznością, dodatkowo stanowiło utrudnienia dla samych rodzin. – Po roku działania widać, że klasy integracyjne spodobały się rodzicom i wszystkim dzieciom, które uczęszczają do tych oddziałów – dodaje kierownik.
Jak informuje Urszula Grzywa, koordynator ds. integracji  w Gminie Wilamowice, w tym czasie działał zespół, złożony z nauczycieli szkół i przedszkoli z Gminy Wilamowice, na którego forum jego uczestnicy mieli okazję do wzajemnego dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie pracy z dziećmi. Z kolei 18 maja została zorganizowana konferencja, poświęcona funkcjonowaniu integracji w gminnej oświacie. Obok wystąpień rodziców, nauczycieli i przedstawicieli Urzędu Gminy, m.in. wiceburmistrza Stanisława Gawlika, uwagę przykuł wykład „Dlaczego integracja?” dr Danuty Wolskiej z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wskazała ona na integrację w oświacie jako wypełnianie społecznego zadania praktycznego uznawania godności każdego człowieka, bez względu na jego niepełnosprawność, czy odbieganie od powszechnie przyjętych norm.
Bożena Sobocińska dodaje, że system edukacji integracyjnej w gminie Wilamowice będzie się rozszerzał. W nowym roku szkolnym już trzy oddziały przedszkolne w Pisarzowicach będą miały charakter integracyjny, a w kolejnym powstanie znów pierwsza klasa w szkole podstawowej. – Dzięki temu z każdym rokiem będą przybywać nowe oddziały tak, aby w każdym roczniku była taka klasa. To pozwoli przyjąć wszystkie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z terenu naszej gminy – wyjaśnia. (Łu)

 


Marian TrelaMarian Trela,
burmistrz gminy Wilamowice:


Integrację do naszej oświaty wprowadzamy stopniowo, mając na uwadze przede wszystkim to, że potrzeby pod tym względem będą rosły. Jak na razie pierwsze doświadczenia są dobre, rodzice, a przede wszystkim dzieci, przedszkolaki i uczniowie są zadowoleni. To cieszy, bo oznacza, że nasz wysiłek, zarówno finansowy, jak i organizacyjny, nie idzie na marne. Dlatego też stopniowo zamierzamy poszerzać skalę edukacji integracyjnej, głównie poprzez to, aby w każdym roczniku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, mogły uczyć się ze swoimi rówieśnikami w warunkach dostosowanych do ich możliwości i potrzeb.