Najpierw wyjść z domu

Projekt bielskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wesprze osoby niepełnosprawne w wyjściu z domu, a nawet w podjęciu pracy. Pomoże również młodzieży, opuszczającej rodziny zastępcze lub domy dziecka.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej pozyskało ponad 1,5 mln zł na projekt „Społecznie w powiecie bielskim”. Skorzysta z niego 107 mieszkańców z terenu powiatu. – To propozycja dla mieszkańców z każdym rodzajem niepełnosprawności, fizycznej lub umysłowej oraz młodych ludzi z pieczy zastępczej. Czekamy na osoby, które nie są zatrudnione lub ich umowa jest czasowa, a więc są zagrożone utratą pracy i wykluczeniem społecznym – wyjaśnia Katarzyna Olszyna, dyrektor Centrum.
Projekt zakłada indywidualne podejście do każdej zakwalifikowanej osoby. Aktywizacja zawodowa to tylko jeden cel działań. Inny, równie ważny, polega na zwiększeniu tzw. aktywności społecznej uczestnika. – Wiemy, jak często trudno jest wyciągnąć osobę niepełnosprawną z czterech ścian domu, jak ciężko jest jej pokonać własne obawy. To wymaga z jej strony wiele wysiłku i czasu – mówi Olszyna. Czego w związku z tym można się spodziewać w ramach projektu? Treningów zwiększających motywację i samoocenę, konsultacji psychologicznych, terapii, kursów i szkoleń w formie uzupełniającej edukację.
Trzon projektu stanowią zajęcia obowiązkowe, m.in. szkolenie z obsługi komputera i korzystania z Internetu, a więc poczty elektronicznej, usług on-line, założenie i wykorzystania Profilu Zaufanego. Oprócz tego przewidziano szkolenia z równości szans i niedyskryminacji oraz równości kobiet i mężczyzn, edukację ekologiczną czy działania środowiskowe w formie wyjazdu, wycieczki, pikniku, ogniska, itp.
Zainteresowane osoby spełniające kryteria można zgłaszać poprzez stronę internetową powiatu bielskiego oraz PCPR. Projekt dofinansowany został przez Unię Europejską, w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+), Priorytet: FESL.07.00 – Fundusze Europejskie dla społeczeństwa, Działanie FESL.07.02 – Aktywna integracja. (MF)