Nauka to przyjemność
Tytułowe stwierdzenie wypowiadać mogą z pełnym przekonaniem uczniowie kolejnych szkół, w których powstały „Zielone Pracownie”, będące następstwem dofinansowań w ramach konkursów, organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W Szkole Podstawowej w Rycerce Górnej powstała „Zielona Planeta Ziemia w Układzie Słonecznym”. Ten projekt otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 48 tys. zł, a całkowity koszt realizacji wyniósł 60 772 zł. W placówce na terenie gminy Rajcza wykonana została nowoczesna, interdyscyplinarna pracownia przyrodniczo-biologiczno-geograficzna, która umożliwia uczniom odkrywanie piękna naszej planety, rozwijanie wyobraźni oraz stanowi inspirację do działań na rzecz środowiska.
Nowa przestrzeń została wyposażona w innowacyjne pomoce dydaktyczne, które fascynująco przybliżają zagadnienia związane z życiem na Ziemi oraz rolą człowieka w ekosystemie. Jak podkreślają pomysłodawcy, cel nadrzędny to nie tylko rozwijanie wiedzy, ale także kształtowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów i społeczności lokalnej. Dzięki grom dydaktycznym, eksperymentom oraz zajęciom praktycznym, uczniowie uczą się szacunku do przyrody i zrozumienia, jak ważne jest dbanie o planetę. Przestrzeń pracowni została zaplanowana w sposób ergonomiczny i funkcjonalny, znalazły się tam trapezowe stoliki, zielone krzesełka oraz nowoczesne regały, które umożliwiają pracę indywidualną i grupową.
Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej otwarto z kolei pracownię w Szkole Podstawowej nr 1 w Gilowicach. W niej, dzięki nowym narzędziom i interaktywnym pomocom dydaktycznym, uczniowie będą mogli zgłębiać tajniki przyrody, ekologii i ochrony środowiska. Pracownia ma inspirować do rozwijania ciekawości świata i wzmacniać postawy proekologiczne wśród młodzieży. Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach uczniowie oraz przedszkolaki zyskali wyjątkowe przestrzenie do nauki i zabawy, które wpisują się w dążenia do zrównoważonego rozwoju.
Wartościowe inwestycje proekologiczne zrealizowane zostały w ostatnim czasie nie tylko na Żywiecczyźnie. Również Szkoła Podstawowa w Pogórzu w gminie Skoczów może pochwalić się od niedawna w pełni komfortowym miejscem, aby nauka o ochronie środowiska i ekologii była dla uczestników nie tylko pożyteczna, ale i przyjemna.
– Tworzenie takich pracowni to inwestycja w przyszłość młodych pokoleń. Cieszymy się, że możemy wspierać inicjatywy, które rozwijają świadomość ekologiczną i miłość do przyrody. Kierunek na edukację ekologiczną i kształtowanie odpowiedzialności za naszą planetę jest jak najbardziej słuszny – mówi Mateusz Pindel, prezes katowickiego Funduszu. (R)
Zdjęcia: Mat. WFOŚiGW w Katowicach. Pracownia w szkole w Gilowicach.
Uczniowie w tzw. zielonych pracowniach, jak tutaj w szkole w Rycerce Górnej, pogłębiają swoją wiedzę związana również z szeroko pojętą ochroną środowiska.