Obyrtasy jedyne takie

Zespoły regionalne z gminy Wilamowice oraz przedstawiciele organizacji wspierających działalność kulturalną spotkali się po raz trzeci na wyjątkowych „Folkowych Obyrtasach”.
Na otwarcie wydarzenia w Dworku Jedlina licznie zgromadzonych gości powitali burmistrz Wilamowic Kazimierz Cebrat oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Urszula Kucharska. Publiczność miała następnie okazję posłuchać występu Kapeli Bacówka. Zespół, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli tradycji góralskiej, z ogromną werwą zaprezentował charakterystyczną muzykę góralską. Pojawiły się zarówno znane melodie, jak i oryginalne kompozycje, które wprowadziły uczestników w klimat unikatowego wydarzenia.
Po muzycznym akcencie przyszła pora na miłą uroczystość, bo taką właśnie było uhonorowanie Stanisława Nycza za 35-letnią działalność w Radzie Miejskiej oraz Zarządzie Osiedla Wilamowice. Podkreślono tym samym pełne zaangażowanie na rzecz społeczności Wilamowic, szczególnie w zakresie wspierania inicjatyw kultury lokalnej, a także w realizowaniu projektów, które przyczyniły się do integracji mieszkańców oraz poprawy infrastruktury gminy już z perspektywy samorządowej. „Folkowe Obyrtasy” były także doskonałą okazją do nagrodzenia artystów z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilamowice”, Zespołu Regionalnego „Dankowianie”, Zespołu Regionalnego „Zasolanie”, Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Echo” z Hecznarowic oraz Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki”. Ten moment stanowił swego rodzaju ukoronowanie całej imprezy jako docenienie pracy, pasji oraz zaangażowania zespołów dla pielęgnowania i promowania tradycji ludowych.
W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrodę „Przyjaciel Kultury”, przyznawaną osobom i instytucjom, które w wyjątkowy sposób wspierają działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Otrzymali je: przewodniczący zarządu osiedla Stanisław Nycz, prezes LGD Ziemia Bielska Marian Trela, prezes firmy Kupiec GE-ES Beata Bujarek, prezes TKKF „Żywioł” Marian Rozner, właściciel firmy Jemar Marek Jekiełek, jednostka OSP Wilamowice, ks. prałat Stanisław Morawa i radny Rady Miejskiej Grzegorz Cieślak. Był to z jednej strony wyraz uznania dla rangi wspólnych przedsięwzięć na rzecz kultury lokalnej, z drugiej – zwrócenie uwagi na wszystkich tych, którzy nie szczędzą czasu i energii, by szerzyć cenne wartości kulturalne wśród gminnej społeczności.
Nagrodę, w tym przypadku od załogi, doceniającej zdolności organizacyjne, umiejętność zarządzania zespołem oraz wytrwałe oddawanie się swojej pasji i stworzenie przestrzeni dla różnorodnych wydarzeń artystycznych, edukacyjnych czy społecznych, odebrała także dyrektor MGOK Urszula Kucharska.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na kolejną artystyczną ucztę – występ Jacka Woźnicy z Kapelą Okovita, łączącego tradycję z nowoczesnością i oferującego publiczności niezapomniane wrażenia. Na scenie pojawiła się również Kapela Ameryka, która nie tylko dopełniła wieczór, ale i zapoczątkowała trwającą do późnych godzin biesiadę. Energicznie i z humorem śpiewano we wspólnym gronie znane ludowe pieśni, a w takt muzyki odbywały się spontaniczne tańce, w których uczestniczyli zarówno reprezentanci młodszego, jak i starszego pokolenia. (RED)
Kazimierz Cebrat,
burmistrz Wilamowic:
Nasza rodzima kultura i tradycja mają się dobrze, ale nie wzięło się to znikąd. Nie byłoby w gminie Wilamowice równie aktywnej działalności na tym polu bez zaangażowania, poświęcenia i pasji. Te właśnie atrybuty są charakterystyczną cechą artystów z naszych zespołów regionalnych, osób działających na rzecz szeroko pojętej kultury i wszystkich przyjaciół, których chcemy pokazywać i doceniać za to, co robią.
Tak też zrodziła się inicjatywa „Folkowych Obyrtasów”, która dodatkowo środowiska artystyczne integruje i daje przestrzeń do wymiany doświadczeń. Świętujemy te nasze ludowe tradycje, pielęgnujemy je niezmiennie i promujemy na wszelkie sposoby, aby nie były obce kolejnym pokoleniom mieszkańców. Czujemy, że w naszej społeczności to coś naprawdę ważnego i cennego zarazem.
Zdjęcia: Mat. MGOK Wilamowice.Podczas wydarzenia po raz pierwszy wręczono nagrodę „Przyjaciel Kultury” dla osób i instytucji, które w szczególny sposób wspierają działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
Burmistrz Wilamowic Kazimierz Cebrat uhonorował Stanisława Nycza za 35-letnią działalność na rzecz lokalnej społeczności.