Pamięci ofiar
Miejski park Zwierzyniec w Szczyrku zyskał nowe oblicze, które pozwoli na podkreślenie patriotycznego charakteru przestrzeni w tej części miasta.
Uporządkowanie części parku zgodnie z jego przeznaczeniem stało się możliwe wobec osiągniętego przez władze Szczyrku porozumienia z właścicielem terenu. W ślad za darowizną na rzecz miasta prawnie uregulowano dojście do istniejącego pomnika wraz z jego najbliższym otoczeniem. Wprowadzono zarazem takie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, aby mieszkańcy mogli bez przeszkód realizować swoje plany.
Takie zamierzenia, pomimo zabiegów poczynionych przez samorząd, nie powiodły się natomiast po drugiej stronie parku Zwierzyniec. – A szkoda, bo zyskalibyśmy bardziej rozległy teren, a tym samym jeszcze lepsze wyeksponowanie ważnego dla szczyrkowskiej społeczności miejsca pamięci – zauważa burmistrz Antoni Byrdy.
Obok dotychczasowego pomnika pamięci osób, które zginęły w czasie działań wojennych, stanął zupełnie nowy obelisk z wyeksponowaną treścią: „Pamięci szczyrkowian, którzy walczyli i ginęli na frontach obu wojen światowych. Ginący w boju i egzekucjach, wywożeni na roboty przymusowe, wyrzucani ze swoich domów rodzinnych, ścigani za działalność partyzancką, skazani na bezkresną Syberię, gdzie ginęli z głodu i mrozu”.
Miejsce to zostało dodatkowo oświetlone, zaopatrzone w ławeczki, a wygodne ścieżki w przyjaznym otoczeniu zieleni zapewniają teraz łatwiejsze do niego dotarcie. Inwestycja ta pochłonęła 320 tys. zł ze środków budżetowych. Gmina czyni już tymczasem starania, aby w niedalekiej przyszłości remontowi poddać sam pomnik, który uległ częściowemu zniszczeniu w latach 50. minionego wieku. (M)
Antoni Byrdy,
burmistrz Szczyrku:
Zależy nam na tym, aby upamiętnić tych wszystkich mieszkańców Szczyrku, którzy w trakcie minionych wojen ponieśli śmierć, bądź też doznali najrozmaitszych krzywd ze strony bezwzględnych okupantów. Pokoleniu, które tak heroicznie walczyło o wolność naszej Ojczyzny, należy się cześć i szacunek, ale również pielęgnowanie pamięci o ich często bohaterskich czynach.
Pomnik wraz z nowym obeliskiem, o którego postawienie zabiegaliśmy, doskonale współgra z pomnikiem Piety u stóp szczyrkowskiego sanktuarium św. Jakuba, gdzie wspominamy ludzi ofiarnie walczących z komunizmem. Przypomnę w tym kontekście, że nie tak dawno odbyła się tu uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę zamordowanych 167 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oddziału „Bartek”.