Sport wciąż ważny
Liczne wydarzenia sportowe, w dużej mierze opierające się o odpowiednią ku temu infrastrukturę, niezmiennie przyczyniają się do integracji społeczności Jaworza.
Dyscyplina widowiskowa
Jesienią do Jaworza i tutejszej Hali Sportowej im. dra Radosława Ostałkiewicza powróciło karate z nie lada rangi imprezą – IV Międzynarodowym Grand Prix Beskidów, które zgromadziło blisko 300 zawodników z Polski, Słowacji, Ukrainy i Niemiec. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zdobył jeden z najlepszych klubów z Ukrainy – Union Team z Lwowa, który wywalczył 21 złotych, 20 srebrnych i 28 brązowych medali. Była to najliczniejsza ekipa jaworzańskich zawodów. Kolejna lokata przypadła drużynie Seiwakai z Niemiec, w czołówce znalazł się także najlepszy z polskich klubów, a więc Budokan z Wrocławia, którego podopieczni wywalczyli 19 krążków różnego koloru.
Na starcie nie zabrakło Akademii Karate Jaworze, reprezentowanej przez 13 zawodników, w tym najmłodszą uczestniczkę turnieju – czteroletnią Marię Połtorzecką, która otrzymała pamiątkowy puchar ufundowany przez przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Bilans karateków z Jaworza w różnych kategoriach wiekowych dziecięcych i młodzieżowych to łącznie 10 medali – 2 złote (Dominik Gabrych, Karolina Ratuska), 1 srebrny (Maria Kotowicz) i 7 brązowych (Maria Połtorzecka, Nikola Glos, Justyna Kowalczyk, Martyna Galus, Dominik Gabrych, Nikodem Sobkowicz, Artem Rozhok), co dało 9. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Wydarzenie okazało się nie tylko sukcesem sportowym, ale także organizacyjnym, co też zgodnie podkreślano. Gmina Jaworze wsparła je finansowo, a honorowego patronatu udzieliła wójt Anna Skotnicka-Nędzka.
Z integracją przy stołach
W sobotę 9 listopada do Jaworza zawitało ponad 50 pasjonatów tenisa stołowego, by uczestniczyć w już piątej odsłonie turnieju. Zmagania, których stawką był Puchar Wójta Gminy Jaworze rozgrywane były w czterech kategoriach: mężczyzn, kobiet oraz dzieci w dwóch grupach wiekowych. Jako że zawody przeprowadzono w systemie eliminacyjnym, to emocji było pod dostatkiem, a ogromne zaangażowanie uczestników w połączeniu z wolą walki, przyczyniły się do wysokiego poziomu sportowego. Przy okazji zrealizowany został z powodzeniem cel integracji lokalnej społeczności oraz promowania zdrowego stylu życia.
Zdjęcia: Mat. Gminy Jaworze
Zwycięsko z rywalizacji wyszli: Bartosz Kapias (dzieci do 12 lat), Kacper Rumian (dzieci 13-15 lat), Urszula Płonka (kobiety) oraz Patryk Tobias (mężczyźni). Wszyscy uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca, odebrali pamiątkowe dyplomy. Puchary dla tych z czołowych lokat oraz upominki wręczali m.in. wójt Anna Skotnicka-Nędzka oraz przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Nieborak. Zawody te zorganizowane zostały przez Gminę Jaworze.
Biegi popularne
W patriotycznej atmosferze 11 listopada przeprowadzono Górski Bieg Niepodległości, rozgrywany w ramach Biegu Zbója, a więc wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz tego typu zawodów sportowych w Polsce. W tym roku impreza objęta została honorowym patronatem wójta gminy Jaworze.
Uczestnicy licznie zebrali się na terenie Ośrodka Harcerskiego w Jaworzu Nałężu, skąd wystartowali na dwóch wymagających dystansach: 11-kilometrowej trasie „Husarz”, prowadzącej przez szczyt Błatniej (przewyższenie 468 metrów), oraz liczącym 21 km półmaratonie „Husaria” (948 m), wytyczonym przez Błatnią, ze zbiegami ze Stołowa oraz wymagającym wybiegiem na Palenicę. Mimo typowo listopadowej aury, atmosfera była wyjątkowa, a duch rywalizacji udzielał się każdemu. Na starcie pojawiło się około 800 zawodników z różnych zakątków kraju, którzy w ramach imprezy mogli skorzystać m.in. z punktu malowania twarzy w biało-czerwone barwy. Znak do rozpoczęcia biegu dał tradycyjnie ubrany baca, dodając wydarzeniu regionalnego klimatu.
Kto w licznie obsadzonej stawce poradził sobie najlepiej? W biegu krótszym triumfowali: Urszula Paprocka (w czasie 54:30) oraz Paweł Niedoba (46:08), zaś półmaraton najszybciej pokonali: Anna Gierak (2:17:18) oraz Daniel Dulski (1:44:16).
Jeszcze wcześniej trasy biegowe w Beskidzie Śląskim przemierzali z zapałem uczestnicy IX edycji Hi-Tec Bieg po Zdrój. Wyzwanie, obejmujące biegi na 23 oraz 50 km, podjęły tym razem 72 osoby. Start i meta zlokalizowane były przy wiacie na końcu ul. Turystycznej, a trasy wiodły poprzez malownicze szlaki Palenicy, Szyndzielni, Klimczoka oraz Błatniej, z rozmieszczonymi po drodze punktami odżywiania oraz nawadniania.
Pierwszy na mecie ultramaratonu, po upływie 5 godzin, 26 minut i 41 sekund, zameldował się mieszkaniec Chybia Dawid Mazgaj. Wśród kobiet, z czasem 6:46:22, z wygranej cieszyła się Inna Hryban z Bielska-Białej. Triumfator półmaratonu to Paweł Niedoba z Górek Wielkich (1:58:50), a najszybszą z kobiet była Anna Wer z Cieszyna (2:29:32). Jak co roku, w zawodach wzięło udział spore grono mieszkańców Jaworza, a szczególnie dobrze poradzili sobie Mirosław Uczniak, Anna Uczniak i Arkadiusz Gabrych. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, najlepsi statuetki oraz nagrody rzeczowe, a na mecie na biegaczy czekał ciepły posiłek oraz napoje.
To wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie „Bieg po Zdrój”, Ośrodek Promocji Gminy Jaworze oraz Nadleśnictwo Bielsko, którzy zgodnie zaprosili na zimową edycję biegu – 26 stycznia 2025 roku, towarzyszącą finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Memoriał i siatkówka
W sobotę 30 listopada sport nabierze w Jaworzu szczególnego wymiaru. W hali przewidziano na ten dzień V Memoriał, który poświęcony będzie – zgodnie z przyjętą tradycją – pamięci osób zasłużonych w działalności Gminnego Klubu Sportowego „Czarni” Jaworze i całej gminy. Piłkarskie rozgrywki pozwolą uhonorować pamięć zmarłych w ubiegłych latach – wójta Radosława Ostałkiewicza oraz klubowych działaczy: Eugeniusza Zdolskiego, Emila Strzelczyka i Andrzeja Hutyrę. W gronie wspominanych znajdzie się także Daniel Bąk, tragicznie zmarły w tym roku trener i wieloletni pracownik Urzędu Gminy, zajmujący się zagadnieniami związanymi ze sportem.
Oprócz drużyn GKS Czarni, w tym także oldbojów, w jaworzańskim Memoriale od godziny 9:00 rywalizować będą m.in. piłkarze BKS-u Stal Bielsko-Biała, Drzewiarza Jasienica, Zapory Wapienica, Spójni Landek oraz Rotuza Bronów.
Sportowy rok w gminie zwieńczy w okresie przedświątecznym, w sobotę 21 grudnia, turniej siatkarski. Stawką zmagań „dzikich drużyn” będzie Puchar Wójta Gminy. A potwierdzeniem, że i ta dyscyplina sportu cieszy się popularnością wśród jaworzan jest fakt organizacji takich zawodów już po raz szósty.
Marcin Nikiel
Anna Skotnicka-Nędzka,
wójt gminy Jaworze:
Nasza gmina pozostaje otwarta na wszelkiego rodzaju sportowe wydarzenia. Turnieje piłki nożnej, siatkówki, tenisa stołowego czy karate przybrały już cykliczny charakter, licznie gromadząc mieszkańców Jaworza. Podobnie imprezy biegowe, bo to bardzo powszechna i lubiana forma aktywności.
Cieszy to, że bardzo wielu jaworzan chce spędzać czas w aktywny sposób. Mają takie możliwości, czy to korzystając z hali sportowej, boisk piłkarskich, kortów tenisowych, orlika czy też naturalnych warunków, wynikających z położenia naszej miejscowości. Szczególnie cenną wartością jest zaangażowanie do udziału młodego pokolenia, a nie byłoby to możliwe również bez wskazywania właściwych wzorców sportowych i potrzeb względem podejmowania systematycznej aktywności.