Starosta nad starostami
Starosta bielski Andrzej Płonka został ponownie wybrany prezesem Związku Powiatów Polskich z poparciem 214 delegatów przy 8 przeciw. To VII kadencja Związku.
Głosowanie, na którym ponownie wybrano Andrzeja Płonkę na prezesa Związku, przeprowadzono podczas XXXI Zgromadzenia Ogólnego ZPP w Mikołajkach. Przypomnijmy, tę funkcję starosta bielski pełni społecznie, nie pobiera za nią żadnego wynagrodzenia.
Andrzej Płonka był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jego kandydaturę zgłosił starosta łęczycki Janusz Mielczarek, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Łódzkiego. Jak mówił, zdecydowało doświadczenie i dorobek bielskiego starosty. – W swojej pracy był mocno ukierunkowany na zadania, a nie na elementy różniące, jakieś polityczne. Udało się przeprowadzić związek w ostatnich latach z jego problemami i sukcesami nie upartyjniając go, nikogo nie obrażając. Ze stroną rządową rozmawiał do końca, mimo że było bardzo trudno. Myślę, że to jest cecha człowieka, który powinien reprezentować problemy powiatu, a nie indywidualne sympatie polityczne – uzasadniał Janusz Mielczarek.
Krzysztof Maćkiewicz jest starostą wąbrzeskim od pierwszej kadencji, kiedy tylko przywrócono powiaty na mapę administracyjną Polski. Współuczestniczył w tworzeniu struktur ZPP. Wspomina, że początki były trudne. – Dzisiaj dysponujemy profesjonalnym zespołem ludzi, mamy uznanie ze strony rządowej bez względu na to, jakie opcje rządziły, a w efekcie możemy lepiej służyć naszym mieszkańcom – mówi samorządowiec. – Pełniąc taką funkcję, trzeba być osobą, która potrafi łączyć, a nie dzielić. Potrafi walczyć o nasze interesy, ale nie zachowując się tak konfrontacyjnie, że wyklucza to osiągniecie zasadniczego celu. Starosta bielski Andrzej Płonka jest taką osobą – dodaje.
Starosta Andrzej Płonka dziękując za wybór delegatom z całego kraju mówił o rozpoczętych zadaniach: nowej ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zdrowie i szpitale oraz oświata.
Jednocześnie redakcja pisma samorządowego „Wspólnota” przyznała Andrzejowi Płonce tytuł „Samorządowca Roku”, wręczoną podczas spotkania w Mikołajkach. – Liczy się interes samorządu jako całości. Staramy się zawsze znaleźć osobę, która stoi ponad swoim samorządem, działa szerzej. W tym konkretnym przypadku – na niwie województwa, a poprzez Związek Powiatów Polskich – w kraju. To docenienie roli, jaką obecnie odgrywa w kraju ta korporacja samorządowa. To niesamowita robota – wyjaśnia Janusz Król, redaktor naczelny „Wspólnoty”.
To pierwszy taki przypadek w historii związku, by doszło do reelekcji na stanowisku prezesa. Dotychczas osoba, która pełniła tę funkcję przegrywała w następnych wyborach samorządowych w swoim powiecie i nie zostawała starostą.
Andrzej Płonka działa w samorządzie powiatowym od I kadencji, starostą bielskim jest nieprzerwanie od 2002 r. i przez wszystkie te lata aktywnie działał w Zarządzie ZPP. ZPP powstało w 1999 r. po wprowadzeniu w życie reformy administracyjnej kraju. Na 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu do Związku Powiatów Polskich należą 304 samorządy. (MF)
Andrzej Płonka,
starosta bielski:
Chcę podziękować starostom polskich powiatów za takie zdecydowane poparcie mojej kandydatury. Cenię sobie ich dobrą opinię tym bardziej, że delegaci oceniali moje kierowanie Związkiem w poprzedniej, bardzo trudnej kadencji.
To zaszczyt, ale mam świadomość, że nie dla laurów mnie wybrano. Przed nami i samorządami trudne lata. Pozostaje bardzo wiele niewiadomych, związanych zarówno z finansowaniem naszych działań, jak i samymi zadaniami, a więc co dokładnie możemy robić, co nam zostanie zlecone z góry, z rządu, i przede wszystkim, czy na nowe obowiązki wystarczy pieniędzy.