Strefa pozytywnych emocji

Pod tytułowym hasłem ruszyły w Jaworzu bezpłatne porady terapeutyczne, którymi objęto potrzebujące wsparcia dzieci i młodzież. Społecznie podjęła się ich gminna radna Lucyna Hoin-Zypser.
Już pierwsze spotkanie, które przeprowadzone zostało 13 lutego w budynku jaworzańskiej „Trzydziestki”, pokazało, że inicjatywa taka może okazać się bardzo wartościowa, a chętnych do udziału w konsultacjach nie zabraknie. Porady skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży z Jaworza. W przyjętym założeniu objąć mają te młode osoby, które borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej, zmysłów oraz wszelakimi traumami, w tym stresem pourazowym.
Z inicjatywą organizacji spotkań wyszła radna Lucyna Hoin-Zypser. To absolwentka Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej na kierunku integracja sensoryczna oraz psychotraumatologia. Posiada certyfikat terapii neurotaktylnej oraz certyfikat potwierdzający wiedzę z zakresu procesów integracji sensorycznej, ich neurobiologicznego podłoża, klasyfikacji zaburzeń oraz sposobów oceny. Jak sama podkreśla, ważne jest to, aby zawczasu zatroszczyć się o dzieci i młodzieży, bo odpowiednia diagnoza i będąca jej następstwem pomoc, może właśnie w istotny sposób rzutować na to, co czeka ich w przyszłości.
– Jeśli pojawiają się jakieś niepokojące symptomy, na przykład lekki dotyk sprawia ból, zapachy są zbyt intensywne, dźwięki za głośne, a własne ciało nie słucha naszych poleceń, warto działać. Dziecko nie „wyrośnie” z tych trudności, a problemy same nie znikną. Na szczęście terapia SI jest skuteczna na każdym etapie rozwoju, ale im wcześniej rozpocznie się pracę, tym lepsze efekty można osiągnąć – mówi dyplomowana psychotraumatolog. Dodaje, że dzieci uczestniczące w terapii sensorycznej lepiej rozwijają się psychoruchowo, łatwiej przyswajają bodźce ze świata zewnętrznego. Osoby zmagające się z agresją i nadpobudliwością uspokajają się, poprawiają komunikację i koordynację ruchową.
Zajęcia zainicjowane w gminie Jaworze obejmują także młode osoby, które doświadczyły traumy, m.in. śmierci bliskiej osoby, przemocy, wykluczenia społecznego czy rozwodu rodziców. W ich przypadku proces terapeutyczny pozwala lepiej zrozumieć siebie oraz własne emocje, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego.
Bezpłatne porady terapeutyczne kontynuowane będą w każdy drugi czwartek miesiąca, w budynku „Trzydziestki”, w godzinach od 15.30 do 17.00. Chęć udziału zgłosić należy wcześniej w sekretariacie Urzędu Gminy Jaworze. (R)