Zaangażowani wędkarze

Jaki był rok 2024 dla Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”? Jakie plany i wyzwania nakreślone zostały na ten już rozpoczęty? Te wątki przewijały się podczas walnego zebrania w sali widowiskowej Domu Strażaka w Kaniowie.
129 członków Stowarzyszenia i kilkunastu gości, w tym m.in. wójt gminy Grzegorz Boboń i jego zastępca Mariusz Szlosarczyk, radny powiatowy Artur Beniowski oraz sołtys Kaniowa Marek Pękala, wzięło udział w wyjątkowym spotkaniu w niedzielę 19 stycznia. Co ciekawe i optymistyczne, nie zabrakło również chętnych, by wstąpić w szeregi wędkarskiego gremium.
W kaniowskim Domu Strażaka obradowano pod przewodnictwem prezesa Stowarzyszenia Romana Sasa, który też przedstawił obszerne podsumowanie działalności z ostatnich miesięcy. Mówił o systematycznie pełnionych dyżurach w „Rybaczówce”, organizacji kilkunastu zawodów wędkarskich, udziale w wydarzeniach społecznych z tradycyjnym Świętem Karpia Polskiego na czele. Podkreślił, że zaangażowanie w inicjatywy, które nie zawsze mają coś wspólnego z wędkowaniem, to potwierdzenie długoletniej już przynależności do gminnej społeczności i utożsamiania się z nią. Gros wydatków Stowarzyszenia ma bezpośredni związek z utrzymaniem łowisk, budynków, maszyn, urządzeń, narzędzi, opłat za media, podatki czy wymagane ubezpieczenia, zaś głównym – rzędu ponad 148 tys. zł – był zakup ryb, w tym karpi, amurów, sandaczy, szczupaków oraz drobniejszych gatunków, które w łącznej ilości 8378 kg zostały wpuszczone na łowiska.
Dodał, nawiązując choćby do przekazanego przez wójta gminy w użytkowanie rębaka do drewna, jak ważne jest otrzymywane wsparcie, nawet w niewielkim zakresie, ale dające możliwość rozwoju. Na poszczególnych akwenach prowadzone były liczne prace bieżące, m.in. koszenie traw, usuwanie wiatrołomów, zbieranie śmieci, sadzenie i przycinanie drzew, remont i tworzenie stanowisk, wykonanie zejść, wymiana tablic informacyjnych czy dbanie o stan technicznych urządzeń i narzędzi.
Wyzwania? I tych na najbliższy czas, poza oczywistą w przypadku Stowarzyszenia dbałością o odpowiednie zarybienie akwenów, nie brakuje. To nagminne zaśmiecanie akwenów i terenów przyległych czy mniejsze lub większe akty wandalizmu, przyczyniające się do degradacji środowiska, ale także potrzeba zaangażowania szerszego grona członków w bieżące działania porządkowe i remontowe.
Wobec otrzymanych podziękowań i uzyskania absolutorium prezes Sas wyraził zadowolenie, że Stowarzyszenie jest postrzegane i traktowane przez władze samorządowe jako partner, z którym dobrze się współpracuje.
Przedstawiono również podczas walnego zebrania dokładne terminy prowadzenia prac przez Stowarzyszenie oraz kalendarz zawodów wędkarskich. Inaugurują go te zaplanowane na 6 kwietnia na akwenie „Miasteczko”, a ostatnie w tym roku przewidziano na 26 października. Szczególnie intensywny pod tym względem będzie czerwiec, z kolei prestiżowe zawody z okazji Święta Karpia odbędą się 23 sierpnia.
Spotkanie było także okazją do uczczenia chwilą ciszy pamięci członków zmarłych w ub. roku. Wręczone zostały ponadto wyróżnienia za pracę na rzecz Stowarzyszenia, które wcześniej przyznane zostały Tomaszowi Gibasowi i Maciejowi Tycowi, oraz statuetek „Wędkarz Roku’2024” za najlepsze wyniki w zawodach wędkarskich organizowanych przez Stowarzyszenie. Zaszczytne miano otrzymał Tomasz Kosakowski, a kolejne miejsca zdobyli Seweryn Furczyk i Jacek Janusz. (RED)
Grzegorz Boboń,
wójt gminy Bestwina:
Zainteresowanie udziałem w niedawnym walnym zebraniu Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” potwierdza, jak bardzo jego obecność jest ważna dla naszej lokalnej społeczności. Istotnie zasługuje ona na słowa uznania, bo mówimy o działalności, która ma wymiar społeczny i nie wiąże się z żadnymi finansowymi gratyfikacjami. A mimo tego są chętni, aby dbać o akweny, które są nieodłącznym elementem krajobrazu naszej gminy. Pamiętajmy, że Stowarzyszenie, angażując się w lokalne inicjatywy czy współorganizując rozmaite wydarzenia, odgrywa też swoją niezaprzeczalną rolę w kultywowaniu tradycji i wartości, które są naszym mieszkańcom bliskie.