Złoty jubileusz szkoły
Minęło 50 lat od otwarcia nowego budynku Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach. Mieszcząca się w nim placówka oświatowa wciąż doskonale spełnia swoje edukacyjne i wychowawcze funkcje.
„Najpiękniejsza na Podbeskidziu”, „Szkoła przyszłości”, „Bogata duchem i materią”, „Szkoła pałac” – to tylko niektóre określenia, jakimi tytułowano szkołę w Buczkowicach, gdy tylko ukończono jej budowę. Kilkuletnie starania, aby taki obiekt powstał, zakończyły się sukcesem tak naprawdę w październiku 1971 roku, kiedy to odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego, upamiętniającego fundatora, a więc Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” w Warszawie. Placówka w Buczkowicach, która była niejako zwieńczeniem akcji Tysiąc Szkół na Tysiąclecie, doczekała się uroczystej inauguracji 1 września 1974 r. jako Zbiorcza Szkoła Gminna, której nadano imię Mikołaja Kopernika.
– Dla społeczności niewielkich Buczkowic przed 50 laty było to nie lada wydarzenie. Ślad po nim pozostał w szkolnych kronikach i zamieszczonych w nich materiałach prasowych z tamtych czasów, które podkreślają wyjątkową rolę szkoły. Tak i my postanowiliśmy świętować ten okazały jubileusz, aby upamiętnić to, czego wówczas dokonano, ale i docenić codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą na przestrzeni tych wszystkich lat funkcjonowania szkoły – mówi Anna Kasińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Buczkowicach.
Tym samym niemal dokładnie pół wieku później, w szczególnym Dniu Edukacji Narodowej przypadającym na 14 października, przyszło świętować licznej szkolnej społeczności jakże znamienitą rocznicę. Nie zapomniano o budowniczych szkoły, którzy dołożyli przed laty wszelkich starań, aby obiekt dobrze służył kolejnym pokoleniom młodych mieszkańców Buczkowic i innych pobliskich miejscowości. Dla docenienia ich wysiłków wmurowano tablicę pamiątkową przed głównym wejściem do szkoły, na której wymieniono inicjatora jej budowy Karola Szarowskiego, ówczesnego naczelnika gminy Michała Wronę oraz wiceprezesa RSW Bronisława Stępnia. Uroczystość była swego rodzaju podróżą w czasie przez kolejne dekady istnienia placówki, a wydarzenia ważne w świecie zestawiono w ciekawy sposób z tymi bezpośrednio związanymi z życiem szkoły.
I tak m.in. 1 września 1989 r. otwarto w Buczkowicach Liceum Ogólnokształcące, 12 kwietnia 1991 r. utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących, 1 września 1999 r. w następstwie reformy oświaty działalność rozpoczęło Publiczne Gimnazjum, a dokładnie dwa lata później dokonano podziału na „podstawówkę” oraz ZSO z Liceum i Gimnazjum. Ofertę edukacyjną w roku 2003/2004 poszerzyło profilowane Liceum dla Dorosłych, które funkcjonowało aż do 2012 r. Wrzesień 2016 r. to już otwarcie Oddziału Rocznego Przygotowania Przedszkolnego, rok później wygaszono gimnazja i przywrócono ośmioklasową szkołę podstawową.
Systematycznie, w miarę coraz to nowych wyzwań i potrzeb, przeprowadzano w szkolnym gmachu inwestycje, by wspomnieć oddane do użytku w październiku 2002 r. nowe skrzydło z salami lekcyjnymi dla najmłodszych czy – cztery lata później – nowoczesny kompleks sportowy, składający się z boisk i tartanowej bieżni. Modernizacji poddano także w 2018 r. salę gimnastyczną oraz basen, powstała w tym czasie również specjalistyczna, nowoczesna pracownia Lego WeDo. Ostatni z ważnych remontów to wymiana instalacji elektrycznej w starszej części placówki.
Jubileuszowa uroczystość była też okazją do uhonorowania tych osób, które na stałe zapisały się w historii buczkowickiej placówki, z jej byłymi dyrektorami na czele – Janem Madejczykiem oraz Mirosławą Góralczyk czy zasłużonymi nauczycielami. Nie zapomniano też o śp. Zenonie Cebracie, który od września 2001 r. piastował funkcję dyrektora ZSO aż do śmierci w ub.roku. – Kadrze pedagogicznej, która przez te wszystkie lata przyczyniała się do wychowania kolejnych pokoleń i mając ogromny wpływ na późniejsze życie dzieci i młodzieży dawała z siebie to, co najlepsze, należą się szczególne słowa uznania. Tym bardziej należy to docenić dzisiaj, gdy zawód nauczyciela nie ma może takiego prestiżu jak niegdyś. Ja mam ciągle w sobie ten może i utopijny stan, że ideały przekazywane poprzez codzienne obowiązki niosą ze sobą to, co pozytywne i trwałe na lata – wyjaśnia dyrektor SP w Buczkowicach.
Szkoła doczekała się na przestrzeni lat absolwentów, którzy osiągnęli życiowe sukcesy. Zawsze z przyjemnością i nostalgią wracają tu, gdzie spędzili lata swojej młodości. Niezmiennie działają w szkolnej przestrzeni zespoły i chóry, by podkreślić choćby prężną aktywność Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Buczyna”, od 24 lat kierowanego z nieustającym zapałem przez dyrektor Annę Kasińską.
Szczególną uwagę zwraca rola szkoły w funkcjonowaniu lokalnej społeczności. – Mamy zaangażowaną i pomocną Radę Rodziców, są też z nami przy wszelakich inicjatywach druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Możemy zawsze liczyć na byłych uczniów szkoły, którzy dziś pamiętają o niej, prowadząc już swoje dorosłe życie zawodowe. Świetnie układa się współpraca szkoły z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Zagroda. Czujemy przychylność Gminnego Ośrodka Kultury czy władz gminy Buczkowice, które o edukację dbają, a to z kolei daje tak potrzebne nam poczucie bezpieczeństwa we wszystkim, co robimy – wyjaśnia dyrektor. (MA)
Jerzy Kanik,
wójt gminy Buczkowice:
Tak okazała rocznica to zawsze wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej „Małej Ojczyzny”. W przypadku naszej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Buczkowicach widać to szczególnie wyraźnie. Przez lata bowiem zyskała renomę i uznanie, a swego czasu była stawiana za wzór, nie tylko jako pięknie prezentujący się obiekt, ale i placówka spełniająca swoje najistotniejsze zadania wychowywania oraz edukowania kolejnych pokoleń. Warto też nadmienić, iż jako jedyna szkoła w okolicy posiadała basen, z którego nadal korzystają dzieci z całej gminy.
Dziś szczególnie dostrzegamy to, jak ważną rolę odgrywają odpowiednie warunki oświatowe. Jako Gmina mamy obowiązek się o nie zatroszczyć. Czasy się jednak dynamicznie zmieniają, toteż z pełną świadomością współczesnych wyzwań, ściśle związanych z podnoszeniem standardów oświatowych, wspieramy kompleksowo proces edukacyjny. Mam na myśli m.in. rekomendowane zajęcia czy dokształcanie kadry pedagogicznej, bo dziś problemy dzieci i młodzieży niejednokrotnie prowadzą do bardzo trudnych sytuacji życiowych, którym trzeba zapobiegać. Ani rodziców, ani szkoły nie można z tym pozostawiać samych.
Foto: Mat. Gminy Buczkowice. W odsłonięciu pamiątkowej tablicy, w dowód wdzięczności inicjatorom i fundatorom budowy szkoły, uczestniczyli m.in. wójt gminy Jerzy Kanik, przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Moczek oraz dyrektor SP w Buczkowicach Anna Kasińska.
Dyrektor Anna Kasińska uhonorowała te osoby, które trwale zapisały się w historii szkoły.
Szkoła Podstawowa w Buczkowicach słynie także z rozwijania artystycznych pasji swoich podopiecznych, czego wyrazem są występy podczas ważnych szkolnych i gminnych wydarzeń.