Żoliborskie uroczystości w rocznicę męczeństwa Księdza Jerzego
W sobotę 19 października z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbyły się uroczystości ku czci błogosławionego Patrona „Solidarności”. Wśród tysięcy uczestników była 100-osobowa reprezentacja Regionu Podbeskidzie. Część z tej grupy wzięła też udział we wcześniejszym Narodowym Marszu Papieskim, który przeszedł z warszawskiego Starego Miasta do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Głównym punktem uroczystości była koncelebrowana msza św. sprawowana pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza. Wcześniej głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Zaapelował on o wierność dziedzictwu bł. księdza Jerzego i innych Kapłanów Niezłomnych, o wiarę, o wytrwanie przy wartościach chrześcijańskich oraz o wypełnienie testamentu patrona „Solidarności” mówiącego o tym, aby „zło dobrem zwyciężać”. Prezydent wezwał do modlitwy za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki „o to, by Polska trwała nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń”.
– Ta Polska, o którą modlił się i za którą zginął ksiądz Jerzy Popiełuszko. Ta, o którą wzywał w swojej modlitwie, w swoich kazaniach, w swoim przekazie, które mówił do robotników i do wszystkich tych, którzy chcieli go słuchać. Niechże będzie ona naszym udziałem, niechże będzie ona zarazem także i naszą siłą. Niech czuwa nad nami błogosławiony, a w przyszłości, modlimy się i głęboko wierzymy w to, święty ksiądz Jerzy Popiełuszko, patron Solidarności, kapelan hutników, górników i wszystkich tych, którym na sercu leżała Polska i dobro drugiego człowieka. Polska sprawiedliwa, uczciwa, wolna, suwerenna, niepodległa. Ta, o której wszyscy marzymy, i ta, która – chcielibyśmy z całego serca – aby zawsze była naszym udziałem, naszych dzieci i naszych wnuków. Boże, błogosław Rzeczypospolitej, błogosław nam wszystkim, Błogosławiony Księże Jerzy, wstawiaj się za nami! – prosił Andrzej Duda.
W żoliborskich uroczystościach wzięło udział około stu członków i sympatyków podbeskidzkiej „Solidarności”, a wśród nich poczty sztandarowe Regionu Podbeskidzie, PSS Społem, Oświaty i Wychowania, Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i bielskiego Fiata. W tej grupie z Regionu Podbeskidzie była też spora reprezentacja dawnych działaczy „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej, zorganizowana przez bielskie Stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”. Osoby te udział w uroczystościach przy sanktuarium Księdza Jerzego na Żoliborzu połączyły ze zwiedzeniem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w dawnym więzieniu przy ulicy Rakowieckiej oraz modlitwą w świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Mat. NSZZ „Solidarność” Podbeskidzia